Annonce
Ugeavisen Kolding

Digitale ældre får bredbånd i klubben

OK-Klubben og Floraklubben får nu sponsoreret hurtigt internet af Ewii. Sponsoratet løber i første omgang et år, men der er mulighed for forlængelse. Foto: PR

Kolding: Energikoncernen Ewii giver via et sponsorat OK-Klubben og Floraklubben højhastighedsinternet.

Koldings to ældreklubber har i mange år været centrale samlingspunkter for Koldings senior-liv. For at sikre de bedste betingelser til arrangementerne, har klubben også fået hurtigt internet via et sponsorat fra Ewii.

- OK-Klubben og Floraklubben er en vigtig del af Koldings kulturliv, så det er helt naturligt, at vi går ind og sponserer en trådløs forbindelse her, så klubberne og deres medlemmer kan fokusere på hinanden og samværet og ikke bekymre sig om dårligt signal eller afbrydelser, siger Filip Thomsen, projektansvarlig hos Ewii.

Projektansvarlig fra Ewii Bredbånd, Filip Thomsen, fik en god snak med OK-Klubbens daglige leder, Helle Lund, mens bestyrelsesmedlem Erik Demant, benyttede sig af en af computerne i klubbens populære datacenter. Foto: PR


- Man skulle ikke tro det, når man ser vores målgruppe, men de er ikke bedre end alle vi andre. Der ligger også en mobil ved siden af kaffekoppen, når de samles for at hygge sig. Det meste vi har, bliver hentet ned fra skyen. Endda bridgeresultaterne, fortæller bestyrelsesmedlem i OK-Klubben, Erik Demant.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Kolding

Vores fremtid i fokus

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Kolding

Mustafa brød med islam og stiftede forening for at hjælpe eks-muslimer: Jeg er nødt til at tage kampen for alle dem, der ikke selv kan

Annonce