Annonce
Ugeavisen Kolding

Haveliv: Buksbom med udfordringer

I Geografisk Have kan man se blandt andet se buksbom her i Rosariet. Foto: Geografisk Have
I ugens klumme fra Geografisk Have kan du blandt andet læse om en ny trussel mod en af de mest brugte planter på vores kirkegårde.

Rigtig mange kender til buksbom. Herhjemme er det en af de planter, der anvendes mest til formklipning. Derudover bruges buksbom især på kirkegårde som stedsegrønne hække rundt om de mange gravsteder. At buksbom er en stedsegrøn busk betyder, at den har smukke grønne blade, både sommer og vinter.

I Geografisk Have har vi også mange buksbom stående. Og her i løbet af december og januar er de blevet studset og klippet i de karakteristiske kugleformer, som pryder haven bla. i Rosariet og Japan-området.

Den mest almindelige buksbom i Danmark er ”Buxus Semperevirens”, som den hedder på latin. Det er den der oftest findes i haverne herhjemme, da den kan klare det danske klima. Men slægten ”Buxus” omfatter mere en 30 forskellige arter. De vokser både i Europa, Afrika, Mellemamerika og Asien - typisk i tempererede egne. Det er en af de ældste planter, der er indført og brugt som prydplante i Danmarks haver. Allerede i 1510 er den registreret i Danmark.

Annonce

I mange år har der været et par svampesygdomme, som har kunnet angribe buksbom. Gartnere har kæmpet imod dem, men nu er der kommet en ny trussel mod buksbom; nemlig et møl kaldet buksbomhalvmøl. Buksbomhalvmøl blev ved en fejl importeret med en sending buksbom, der kom fra Asien til Tyskland i 2006. Og fra de planter startede buksbomhalvmøl med at sprede sig gennem hele Europa, hvilket har været ret nemt for dem. De kan nemlig leve på alle arter af buksbom, som vokser i haver og på kirkegårde overalt i Europa. I 2013 fandt man buksbomhalvmøl i Danmark for første gang, og i disse år kommer der flere og flere observationer af møllet.

Buksbomhalvmøl lægger sine æg på buksbom, hvorefter larverne klækker ud og æder bladene. Og så er de virkelig svære at bekæmpe. Det kan på sigt have stor æstetisk betydning for vores kirkegårde, som bruger buksbom i meget stor stil. Også i Geografisk Have vil vinterens udtryk af stedsegrønne planter i den grad ændres, hvis det ender med, at vi får buksbomhalvmøl ind i haven. Endnu er den ikke registreret i Kolding, men det vil være underligt, hvis ikke den dukker op i løbet af de kommende år.Nu er der kommet en ny trussel mod buksbom; nemlig et møl kaldet buksbomhalvmøl.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Kolding

Den kan brugs til saft, sommerdrinks eller pandekager: Nu blomstrer hylden!

Annonce
Annonce
Ugeavisen Kolding

Sprinklervæskeproducent går til kamp mod plastspild

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Kolding

Børnefamilie skal køre det sydlige Afrika tyndt i ombygget brandbil i et halvt år

Ugeavisen Kolding

Konservative har nu holdet på plads til kommunalvalget

Ugeavisen Kolding

Sjov lørdag genopstår: Sports- og mødecenter inviterer til stor aktivitetsdag

Ugeavisen Kolding

Pauls barndomshjem har været i familiens eje siden 1933: Det krævede lidt tilløb at sætte det til salg

Ugeavisen Kolding

22 bageglade koldingensere skal til kaffebord på rådhuset

Ugeavisen Kolding

Flere boligprojekter på vej i Kolding midtby: Rekordmange ansøgere til årets byfornyelsespulje

Ugeavisen Kolding

Nu kan du snart komme af med mere affald hjemmefra

Ugeavisen Kolding

Webshop fik sur smiley for ikke at lave risikoanalyse

Ugeavisen Kolding

Heidi troede ikke, hun kunne lide at løbe: Nu har hun rundet halvmaraton nummer 100

Ugeavisen Kolding

To dage med masser af hits på Marina Syd: TV-2 og Queen Machine giver koncert i Kolding

Ugeavisen Kolding

Søskendepar har fået sport og studentereksamen til at spille sammen

Ugeavisen Kolding

32-årig dræbte sin gravide kæreste med mindst 95 knivstik: Nu skal han i fængsel i 14 år

Ugeavisen Kolding

Kolding Sportsfiskerforening inviterer til sommerferiefiskeri for børn og unge

Ugeavisen Kolding

Asfaltarbejde på Højvangen og rundkørsel på Vejlevej

Ugeavisen Kolding

Klumme: Når byen dør ud

Ugeavisen Kolding

En læser spørger - kan man bade i Kolding Å? Her er svaret

Ugeavisen Kolding

Haveklumme: Årets grønneste tømmermænd

Ugeavisen Kolding

Ekstremløber står bag ny og anderledes halvmaraton i Kolding

Ugeavisen Kolding

Vinder af Alene i vildmarken: Året efter sejren i Norge har været fyldt med frustrationer

Ugeavisen Kolding

Torben fra Tobbers: Jeg fandt ud af, at jeg ikke kunne klare alting selv

Ugeavisen Kolding

Strandhåndbold, tennis, padel og beachvolley: Stor idrætsbydel på vej ved Vonsild

Annonce