Annonce
Ugeavisen Kolding

Ord gør det ikke alene

Læserbrev: Ordene var store, da borgmester Jørn Pedersen for snart et år siden fremlagde sine visioner om, at Kolding skal være Danmarks grønneste og mest miljørigtige by. Som aktiv i det miljøpolitiske arbejde og koldingenser var jeg glad. Endelig tog Kolding byråd et ansvar ligesom Sønderborg har gjort i årevis med Projekt Zero. Et projekt, som har begrænset C02 forbruget på Als og skabt grundlag for bæredygtigt byggeri.

Men indtil videre er der kun sket få tiltag i Kolding. Vi mangler fortsat en fælles, stærk og grøn strategi i vores by.

En strategi som sætter rammerne for udfasningen af fossile brændsler, og som kan sætte de overordnede mål for naturen og biodiversiteten. Mål, delmål og årlige opfølgninger for vedvarende energi, infrastruktur, byggeri mv. Med klare tiltag så pengene ikke bare klattes væk på løse uprioriterede tiltag.


Men indtil videre er der kun sket få tiltag i Kolding. Vi mangler fortsat en fælles, stærk og grøn strategi i vores by.


Kolding har alle muligheder. Dygtige uddannelsesinstitutioner og virksomheder har for længst vist, at de tænker og kan arbejde grønt. Det er på tide, at byrådet skifter de store ord ud med handling.

Det kræver grønt lederskab. Godt lederskab hænger også sammen med at samarbejde med andre kommuner og regionen. Kolding kan fint lade sig inspirere af andre gode og bæredygtige tiltag. Vi behøver ikke at gå længere end til Sønderborg i syd og Frederikshavn i Nordjylland for at finde gode initiativer. Ord gør det ikke alene.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Kolding

Nej, sagde vi

Ugeavisen Kolding

Klumme: Fest i gaden

Ugeavisen Kolding

Unge i arbejde

Annonce