Allesø: Stormen Malik var i januar hård mod Allesø Petanque Klub, som hører under Allesø Gymnastik Forening. For Malik rev tagdækningen af på en af de to haller, som klubben råder over, fortæller de til lokalavisen.
Derfor skulle klubben på en eller anden måde få tagdækningen på igen og søgte om midler til ny plastik og renovering af endegavlene fra DIF og DGI’s foreningspulje. Her lykkedes det petanqueklubben at skaffe 30.000 kroner. Og nu er taget endelig i orden igen, skriver klubkasserer Bent Christensen til lokalavisen.
"Det er vi meget taknemmelige for. Da vi spiller petanque hele året, er vi meget glade for at kunne være indendørs i dårligt vejr", skriver han.
Udover seks baner i Allesø i to haller på Beldringevej 85, råder klubben også over 11 udendørs baner.
Fællestræning
Petanqueklubben har cirka 50 medlemmer, alle i en moden alder fra 60 år og op til 90 år. Der er fællestræning mandage og torsdage fra kl. 14 til kl. 16.
"At vi til hver fællestræning mødes ca. 25-30 personer viser jo, at petanque-spillet er en meget social aktivitet. Man spiller sjældent med eller imod de samme spillere, da sammensætningen hver gang foregår ved lodtrækning. Således kan alle være med uden krav til formåen. Klubben deltager hvert år i turneringer med andre klubber på Fyn, og vi afholder da også et par fester om året", skriver Bent Christensen.
Bent ChristensenDet er vi meget taknemmelige for. Da vi spiller petanque hele året, er vi meget glade for at kunne være indendørs i dårligt vejr.
Nye medlemmer, unge som ældre, er meget velkommen, så mød op og se, om det er noget for dig, lyder opfordringen fra Allesø Petanque Klub.