Nyborg spillede sin bedste kamp i år, da B67 fra Odense blev sendt hjem med hele 7-1 nederlag.
Allerede efter tre minutter sendte Mikkel Dyhr bolden i nettet efter en tværpasning af Simon Larsen. Kort efter udlignede B67 på et flot langskud.
Efter B67 målet var der kun et hold på banen i det 21. minut kunne topscorer Simon Larsen bringe Nyborg på 2-1 på en assist af Rasmus Larsen. To minutter efter scorede Rene Henriksen igen på et flot indlæg af Simon Larsen. 4-1 målet var tro kopi, igen Rene Henriksen på assist af Simon Larsen.
Rasmus Larsen ville også med på målscorerlisten og bragede bolden bag B67 målmanden til hele 5-1. B67 kunne dårligt sunde sig over den sidste scoring, før Simon Larsen scorede til pauseresultat 6-1 igen på oplæg af Rene Henriksen.
B67 kom ud med et lavere udtryk til 2. halvleg men kunne ikke ændre på, at en af kampens store spillere scorer til slutresultatet 7-1. Igen Rene Henriksen med sit 3. mål i kampen på en flot assist af Rasmus Larsen.
Cheftræner John Andersen roser sit hold. vi rammer dagen, hvor alt lykkedes. Vi har igennem hele opstarten arbejdet hårdt med de samme udtryk, og i dag går det hele op, men nu skal vi nyde denne sejr, så skal vi igen tilbage på træningsbanen og arbejde benhårdt.
Nu scorede vi hele syv mål, og vi har i denne kamp en god kompakthed igennem hele kampen så kæmpe ros til hele holdet. Vores forsvar skubber godt op og samtidig spiller godt tålmodigt ud. Midtbanen og kanter hænger godt sammen, vores offensiv spillere laver mål, de unge nye spillere gør en forskel med fantastisk energi. Næste kamp er ude mod KRFK i Krogsbølle på Nordfyn lørdag den 23. april.