MARIAGERFJORD: Region Nordjylland får bedre mulighed for at teste endnu flere for corona i Hobro. Fra fredag skifter teststedet adresse og åbningstiderne udvides.
Fra på fredag er det derfor ikke længere muligt, at lade sig teste ved hospitalet i Hobro. Fremover foregår coronatestningen i Hobro Idrætscenter på Amerikavej 22.
- Vi har haft et ønske, om at kunne tilbyde endnu flere testtider i Hobro. Vi har været begrænset af de fysiske rammer på hospitalet. Men nu er der en aftale på plads, om at vi kan teste i Hobro Idrætscenter. Det betyder også, at vi fremover vil have åbent alle ugens dage fra 9 til 17, siger Jan Nybo, chef for regionens Covid-19 testindsats.
Jan Nybo understreger, at det kun er muligt at komme til test, hvis man forinden har bestilt tid på coronaprover.dk samt husker mundbind og sundhedskort ved fremmøde.
molu