Annonce
Mariager Avis

Der køres så hjulkapslerne rasler af på Fuglsangsgades brosten

I følge Jan Mikael Ringsmose er der alt for mange, der kører mere end de tilladte 30 kilometer i timen ud for hans butik i Fuglsangsgade. Det er til fare for blandt andre børn og turister, så for at gøre opmærksom på problemet, udstiller han nu hjulkapsler, der er raslet af som resultat af de for høje hastigheder på brostenene. Foto: Frank Pedersen
Jan Mikael Ringsmose er træt af, at der bliver kørt for stærkt foran hans butik i Fuglsangsgade til fare for blandt andre børn og turister. Det gør han nu på humoristisk vis opmærksom på med en udstilling af 11 hjulkapsler, fartsyndere ufrivilligt har efterladt på brostenene.

Mariager: Indehaver af Klosterkælderen Antik og Porcelæn, Jan Mikael Ringsmose, er godt og grundig træt af, at der bliver kørt for hurtigt foran hans butik i den brostensbelagte Fuglsangsgade, der ligger i en zone, hvor man maksimalt må køre 30 kilometer i timen.

Han fortæller, at der nogle gange bliver kørt så stærkt, at butiksruderne klirer.

- Det sker også, at ting vælter ned fra hylder, når det er en tung lastbil, der kører hurtigt forbi, siger Jan Mikael Ringsmose.

Annonce

Udstiller beviser

At der bliver kørt for hurtigt er ikke bare noget, han synes. Han kan nemlig fremvise håndfaste beviser i form af 11 hjulkapsler, der i løbet af vinteren og foråret er raslet af biler, der har forceret vejens brosten med for høj hastighed.

"Vi har flere smalle gader i Mariager, hvor der ikke er fortov, hvilket gør, at det farligt for børn at færdes, når der bliver kørt for stærkt. Det samme gælder i øvrigt for turister, når de går rundt og nyder vores by", siger Jan Mikael Ringsmose. Privatfoto

De 11 hjulkapsler har han samlet op fra gaden for at undgå, at de bliver omdannet til småt plastikaffald og nu ”udstiller” han dem langs muren overfor butikken, som en humoristisk påmindelse til bilister om at lette foden fra speederen.

- Det er særligt, når man kommer nede fra Torvet og skal op ad bakken, at mange sætter for meget fart på, selv om det ikke er mange sekunder, man mister ved at overholde hastighedsbegrænsningen, siger Jan Mikael Ringsmose, og tilføjer, at det i lige så høj grad er lokale som udenbys trafikanter, der kører for hurtigt.

Annonce

Farligt for børn og turister

Jan Mikael Ringsmose ser helst, at hele Mariager bymidte blev til en gå-zone, man som bilist skal liste sig gennem med højst 30 kilometer i timen.

Vinterens og forårets "høst" af hjulkapsler blev på 11 styk som Jan Mikael Ringmose nu sælger til en enhedspris på 20 kroner. Foto: Frank Pedersen

- Vi har flere smalle gader i Mariager, hvor der ikke er fortov, hvilket gør, at det farligt for børn at færdes, når der bliver kørt for stærkt. Det samme gælder i øvrigt for turister, når de går rundt og nyder vores by, siger han.

Annonce
Annonce
Mariager Avis

De plyssede venner holder det årlige fætter- og kusinetræf hos Veteranbanen

Annonce
Annonce
Mariager Avis

Undgå at badebassinet bliver en virus- og bakteriesump

Annonce
Forsiden netop nu
Mariager Avis

Tørken sætter damplokomotiv på pause

Mariager Avis

Find de ukendte lækkerier i naturen

Mariager Avis

Nyt radikalt medlem af Mariagerfjord Byråd

Mariager Avis

Politiske efterdønninger i Mariagerfjord: Dansk Folkeparti overtager Radikale Venstres plads i økonomiudvalget

Mariager Avis

Søde bær og bløde blade: Giv børnene oplevelser i haven

Mariager Avis

Det skal du vide før du anlægger havedam

Mariager Avis

Brænd krudt af: Fem motionslege for hele familien

Mariager Avis

Stråtækt ejendom brændt ned til grunden ved Edderup: Politiet leder stadig efter brandårsagen

Mariager Avis

Udforsk Mariager og omegn på ny vandrerute

Mariager Avis

Havnens Venner klar til aktiv sommer

Mariager Avis

Sidste forhindring for cykelsti ryddet af vejen

Mariager Avis

Ny gratis attraktion på fjorden: Vandpark for børn, unge og alle andre legebørn

Mariager Avis

Byråd sagde ja til første fase af MIK’s projekt

Mariager Avis

Kuffert-dag for fuld musik

Mariager Avis

Jutlander Bank er ny hovedpartner i Hobro IK

Mariager Avis

Radikale udvider listen til kommunalvalget i Mariagerfjord

Mariager Avis

Ferietid er læsetid

Mariager Avis

Rutineret regnedreng runder skarpt hjørne

Mariager Avis

Landsbyfestival med Mek Pek i Gjerlev

Mariager Avis

Mariager Fysioterapi er flyttet i nye lokaler med plads til holdtræning

Mariager Avis

Landsbyfestival i Mellerup hele uge 26

Annonce