Annonce
Melfar Posten

Corona satte erhvervsforening på pause: Prispenge skal bruges til at sparke liv i Brenderup igen

Lonnie Østervig, formand for Brenderup og Omegns Erhvervsforening, tog sidste år imod en af specialpriserne - nemlig Fællesskabsprisen - på vegne af erhvervsforeningen. Foto: Mette Mørk
Corona satte en stopper for en del af arbejdet i Brenderup & Omegns Erhvervsforening, og derfor er der stadig en god slat penge tilbage af den pris, som foreningen modtog ved Byens Bedste sidste år for sit ihærdige arbejde for lokalsamfundet. De skal nu bruges på mosteri-dag og andre aktiviteter i efteråret.

I Brenderup og omegn er de stolte af den fællesskabsfølelse, der har sneget sig ind blandt både borgere og de mange erhvervsdrivende. For ti år siden startede nogle af områdets ildsjæle en erhvervsforening, som sidenhen har gjort sig bemærket flere gange.

Sidste år blev foreningen hædret for sit arbejde ved Byens Bedste, da den modtog "Fællesskabsprisen" og 10.000 kroner fra Middelfart Sparekasse. Egentlig troede foreningens repræsentanter, formand Lonnie Østervig og bestyrelsessuppleant Hanne Lise Bjertnes, at de skulle medvirke i en video, hvor de ønskede områdets nominerede tillykke.

Men sådan gik det ikke. I stedet fik de to overrakt den fornemme pris, og selv om en del af pengene her knap et år senere stadig brænder i lommerne på erhvervsforeningen, sætter formanden stadig pris på den anerkendelse, som også fulgte med.

Annonce

- Det betyder meget at blive værdsat på den måde. Desværre kom coronaen, og vi har ikke haft mulighed for at gøre så meget, som vi plejer. Vi brugte lidt af pengene på "Ren by"-arrangementet i forvejen, siger hun og fortsætter:

- Vi havde overhovedet ikke regnet med at få sådan en pris. Vi er jo bare en forening. Vores medlemmer har været nominerede, og det er fedt, når de vinder. Men vi havde ingen forventning om selv at vinde en.

Nemt at sige "vi er bedst"

Nye lejeboliger og parcelhuse skyder op, og tilbuddene til børnefamilierne er med både offentlige og private muligheder gode. Der er flere steder at gøre sine daglige indkøb, og foreningslivet har det godt.

Hanne Lise Bjertnes og Lonnie Østervig fra bestyrelsen i Brenderup & Omegns Erhvervsforening var noget overraskede - men også meget glade - da de i efteråret 2020 modtog Fællesskabsprisen foran Brenderup Aktivitetscenter. På billedet er også Henrik Nygaard fra Middelfart Sparekasse, som overrakte prisen. Arkivfoto: Jan Bonde

Betingelserne er gode i Brenderup, for selv om Brenderup med Lonnie Østervigs ord stadig "bare" er en landsby, som også har huse, der er svære at sælge, så er det nemt som Brenderup-borger at sige "vi er bedst".

Med nogle af de penge, der er tilbage fra "Fællesskabsprisen", arrangerer erhvervsforeningen tirsdag i efterårsferien en mosteri-dag. Sådan en dag indebærer, at man som familie kan komme forbi med sine æbler og få dem mostet. Det sker på pladsen foran Dagli'Brugsen, og vil man være med, skal man sende en mail til Jakob Binderup på mail@biosand.dk eller ringe til ham på 22 22 83 82.

Annonce
Annonce
Melfar Posten

1340 boliger i hele kommunen: Boligforeningen Lillebælt fejrede fornemt jubilæum på Fjelsted Skovkro

Annonce
Annonce
Melfar Posten

Navnenyhed: Anna Trolles Skole har fået ny viceskoleleder

Annonce
Forsiden netop nu
Melfar Posten

Nørre Aaby Open blev en succes: - Det er klart, at vi selv skal på banen, så der bliver 'udvikling' i stedet for 'afvikling'

Melfar Posten

Lokalredaktør: Byens Bedste blev et tilløbsstykke - tak for det

Melfar Posten

Nyansættelse: Kate Kongstad bliver en fast del af Helsam i Middelfart

Melfar Posten

Gæsterne udeblev, og så måtte frisøren improvisere: - Det er noget af det mest pinlige, jeg nogensinde har gjort

Melfar Posten

Spis og lær: Æblets dag på Middelfart Museum

Melfar Posten

Middelfarts Mr. volley runder det skarpe hjørne: Har været en del af sporten nærmest før han blev født

Melfar Posten

Hvaffor' en tallerken? - Børn tages med på tallerkenrejse i efterårsferien

Melfar Posten

Find din indre detektiv frem - tag på historiejagt i efterårsferien

Melfar Posten

To helt forskellige forretninger har besluttet at bo side om side: - Hvad kan det ikke udvikle sig til?

Melfar Posten

Blomsterbonden tror på fremtiden: Har bestilt 45.000 forårsløg hjem

Melfar Posten

Gode råd fra blomsterbonden fra Gelsted: Her er de blomster, du skal så i efteråret

Melfar Posten

Gæsterne til festen: Se alle billederne fra årets fotovæg ved Byens Bedste Middelfart

Melfar Posten

Før kommunalvalget: Dansk Folkeparti og Konservative går sammen i valgforbund

Melfar Posten

Propperne springer for fuld hammer hos fynsk vinkomet: Bygger 2000 kvadratmeter for at tage vin hjem i hele containere

Melfar Posten

Set og hørt til Byens Bedste: Øl-Jørgens cykeljakke, partyalarm og Middelfart-sang fra unge struber

Melfar Posten

Byens Bedste sprudlede af fest og farver: Borgmesteren tog en svingom med tv-kendis

Melfar Posten

Hvem løb med statuetterne til Byens Bedste? Gense showet her

Melfar Posten

Erhvervsfighteren fortsætter: Hjalp bolchekogeri til byen - nu vil han have mere ud af natur-dag

Melfar Posten

Fiskeri, fluebinding og øl: Stefan er en videbegærlig "nørd"

Melfar Posten

Få overblikket her: Hvem hev statuetter med hjem fra Byens Bedste-prisfest

Melfar Posten

Stefan kunne ikke lide øl, men så startede han sit eget bryghus: Nu vil alle have en tår

Annonce