Ringe: Seks heldige midtfynboer - pudsigt nok alle kvinder - fik midt i eftermiddagskaffen et uventet opkald, der var 5000 kroner værd. De seks personer blev palmesøndag eftermiddag ringet op af avisens Midtfyns-redaktør Ane Johansen. De var direkte igennem i en live-udsendelse på fyens.dk, hvor de fik at vide, at de havde vundet et gavekort på 5000 kroner, som kan bruges til køb i butikker, der er medlem af Ringe Handelsstandsforening.
- Nej, er det rigtigt? I tager ikke pis på mig? Jeg ved slet ikke, hvad jeg skal sige, lød det fra en af vinderne, Agnieszka Kristensen fra Espe.
Agnieszka Kristensen, EspeNej, er det rigtigt? I tager ikke pis på mig? Jeg ved slet ikke, hvad jeg skal sige.
- Handler altid i Ringe
Hun fortalte, at hun handler meget i Superbrugsen i Ringe og havde afleveret over 50 lodder i konkurrencen, der var kulminationen på Boost din by-kampagnen, som Midtfynsposten og Ringe Handelsstandsforening står bag.
- Jeg handler altid i Ringe, lød det fra en af de andre vindere, Karin Rasmussen fra Ringe.
De fire andre vindere er Bente Månsson fra Ringe, Birthe Knudsen fra Aastrup, Jette Norlyk Jacobsen fra Ringe og Karen Blirup fra Ringe.
150.000 lodder
Vinderne blev trukket fra en stor trækasse i det midlertidige tv-studie, der var indrettet i avisens redaktionslokale i Østergade i Ringe.
Der var omkring 150.000 lodder i den store kasse. Folk har fået lodder, hver gang de har handlet i en af Ringes butikker i marts. I december var der en konkurrence i samme stil under navnet Julechancen.
- Der har været lige så stor interesse for denne konkurrence som Julechancen, sagde Jonas Jakobsen, formand for Ringe Handelsstandsforening.
Han er også uddeler i Superbrugsen i Ringe og har mærket byen blomstre efter genåbningen den 1. marts.
- Man kan mærke, byen lever. Byen sprudler igen, det er fantastisk. Der er masser af kunder i byen og butikkerne, sagde Jonas Jakobsen.
Musikalsk underholdning
Det lokale musikerpar Lasse Hedvig og Anne Farup fra duoen "I gang med sang" spillede undervejs tre numre: "Barndommens gade", "Lyse nætter" og "De smukke unge mennesker". De trak også to af vinderne. Borgmester Hans Stavnsager (S) og Stefan Mark Pedersen, sekretær i foreningen MitMidtfyn, trak også hver to vindere.
- Vi havde en fantastisk sommer sidste år, men vi skal have en endnu bedre sommer i år med flere gode aktiviteter, og det kan vi som kommune hjælpe til med, sagde Hans Stavnsager.
Undervejs i liveudsendelsen kunne folk sende argumenter ind for at handle lokalt. Der kom masser af gode bud fra folk, der så med, og tre af dem vandt hver et gavekort på 500 kr. De tre vindere af ekstrapræmierne er Lene Sørensen fra Ringe, Katrine Aaskov Sørensen fra Espe og Cathja Larsen fra Ringe.