Nr. Lyndelse: Efter et år med coronarestriktioner ser Cykelklubben Kæden i Nr. Lyndelse frem mod et forhåbentligt mere normalt cykelår.
Cykelklubben Kæden er klar til at tage hul på sin 23. sæson, og tirsdag den 6. april kl. 17.45 er der sæsonstart på Skullerodsholm i Nr. Lyndelse.
På grund af de nuværende restriktioner skal medlemmerne denne gang tilmelde sig på forhånd, så de kan blive opdelt i grupper af max. 10 personer, oplyser Søren Bertelsen, kasserer i Cykelklubben Kæden.
Aspargessuppe i bøtter
I hver gruppe vil der være en holdkaptajn, som vil tage rytterne med ud på klubbens sædvanlige opstartsrute på 36 km.
Når rytterne kommer i mål, som er ved Carl Nielsen Hallen i Nr. Lyndelse, vil klubben være vært med en gang ”Sup-2-Go” - aspargessuppe i bøtter - som indtages under åben himmel på grund af de nuværende forsamlingsrestriktioner.
Klubben håber på godt vejr og forventer cirka 50 til start tirsdag efter påske.
Cykelklubben cykler herefter hver tirsdag og torsdag kl. 18 med start og mål ved Skullerodsholm samt søndage kl. 10.
- I disse år er der flere og flere, der viser interesse for cykelsporten og begynder at cykle, siger Søren Bertelsen.
Introaften 22. april
For nye interesserede, der gerne vil ud at se og prøve, hvordan det er at cykle i en klub, arrangerer Cykelklubben Kæden en introduktionsaften torsdag den 22. april kl. 17.30 til 20.00.
Er man interesseret i dette og har en racercykel og en cykelhjelm, bedes man tilmelde sig til formand Vagn Hansen på tlf. 28 59 27 47 eller Søren Bertelsen på tlf. 20 13 12 30. Mødested er også denne aften Skullerodsholm.
Cykelklubben Kæden er også gået i gang med at arrangere Årets Carl Nielsen Tour 2021. Det er et årligt tilbagevendende motionscykelløb, som i år finder sted for 16. gang. Det afvikles søndag den 6. juni med start og mål ved Carl Nielsen Hallen i Nr. Lyndelse.