Annonce
Midtsyd

SønderjyskE henter ny rekrutteringschef i England

SønderjyskE får ny rekrutteringschef. Det er engelske Joe Manns, som skal være med til at styrke og strukturere klubbens rekruttering og understøtte udviklingen af spillerne på førsteholdet. Foto: Jacob Schultz
SønderjyskE Fodbold har ansat Joe Manns som Head of Player Development and Recruitment. Englænderen kommer med stor erfaring fra Reading FC og det engelske fodboldforbund.

HADERSLEV: Joe Manns er netop blevet ansat som Head of Player Development and Recruitment i SønderjyskE Fodbold.

De skriver SønderjyskE i en pressemeddelelse.

Englænderen har siden 2016 været ansat i Championship-klubben Reading FC, de seneste tre år som fuldtidsansat Recruitment Coordinator for førsteholdet. Tidligere var han ansat i det engelske fodboldforbund som Logistics Officer. Han er uddannet i Sport Business Management på Sheffield Hallam University.

Annonce

I SønderjyskE Fodbold skal Joe Manns være med til at styrke og strukturere klubbens rekruttering og understøtte udviklingen af spillerne på førsteholdet. Han kommer til at arbejde tæt sammen med scout og analytiker Søren Frederiksen og vil også blive inddraget i søgningen efter en ny cheftræner sammen med ejerne og bestyrelsen.'

Spændende profil

SønderjyskE-direktør Klaus Rasmussen har fået et stærkt indtryk af Joe Manns og ser frem til det fremtidige samarbejde.

- Joe Manns er en spændende profil, der med dedikation og hårdt arbejde har arbejdet sig op i fodboldbranchen, og han værdsætter de samme værdier, som vi hylder her i SønderjyskE. Han kommer med god, international erfaring fra Reading FC, og vi ser meget frem til, at han skal være med til at udvikle SønderjyskE yderligere omkring rekruttering både på talent- og seniorniveau, siger han i pressemeddelelsen.

- Han har en personlighed, som passer godt ind sammen med de fantastiske folk, vi har i klubben i forvejen, og han vil hurtigt finde ind i et godt samarbejde med det eksisterende team, hvor han blandt andre kommer til at have en hverdag sammen med Søren Frederiksen, Simon Poulsen og Marc Pedersen. Han er meget omgængelig og vil hurtigt tilpasse sig kulturen i klubben og i Sønderjylland, hvor det også er meget glædeligt, at han rykker teltpælene op og flytter til Haderslev, siger Klaus Rasmussen.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Haderslev

Lokalpolitikere har en plan: 300 ladestandere til biler i hele Haderslev kommune

Annonce
Annonce
Midtsyd

Gudstjenester

Annonce
Forsiden netop nu
Midtsyd

Ung tysk organisk giver gratis koncert i Maugstrup Kirke

Midtsyd

Lyø klar til endnu en sæson i lyseblåt

Ugeavisen Haderslev

Sommerlejr nød stor opbakning

Midtsyd

Jubilæum i Vojens: Edith har givet en hånd med i 25 år

Midtsyd

Fra udsatte børn til multietnisk landsby: Knapt en halv million er på vej

Midtsyd

Slut med mundbind og leg i zoner: Kridthuset hyldede hverdagen

Midtsyd

Glæd dig: Agerskov Byfest i uge 32 bliver næsten som den plejer

Midtsyd

Historiker skal stå i spidsen for Museum Sønderjylland

Midtsyd

Vild kærlighed: Tage har tabt sit hjerte til tamræven Bamse

Midtsyd

35-årig trækker i arbejdstøjet for Toftlund: Udviklingsrådets nye formand kom selv tilbage til rødderne

Midtsyd

Se ruten: Ny Høtte-tradition kickstartes med Konexion Duo og DJ Lars Brauer

Midtsyd

Ny aftale på plads: Snart skal borgere i Haderslev Kommune sortere madaffald og tekstiler

Midtsyd

I Abkær er der plads til både hundeleg og hygge på ny bane

Midtsyd

Det bliver en fest: Lokale Team Rynkeby-helte rammer Vojens

Ugeavisen Haderslev

Gram Slot åbner dørene for ny sommeroplevelse

Midtsyd

Allan fra Vojens cykler til tops i Pyrenæerne for en verden uden sclerose

Midtsyd

Styding VVS har udvidet: Nu er der mere inspiration til nyt badeværelse

Midtsyd

Ildsjælen Jan stiller op for Venstre: - Toftlund har brug for en stærk stemme

Midtsyd

Krolfklubben Odin i Vojens går solo

Ugeavisen Haderslev

Veterantoget kører igen

Midtsyd

Ny akupunktør i Tiset: Linda inviterer andre behandlere indenfor

Annonce