Jels: Sæsonen for vikingerne fra Jels begynder traditionen tro i begyndelsen af det nye år med et informationsmøde. Sådan bliver det også i år, det bliver bare hver for sig.
Grundet forsamlingsforbuddet er Jels-vikingerne gået online, så hele informationsmødet bliver i stedet sendt på Jels Vikingespils YouTube-kanal lørdag den 6. februar fra kl. 11:00.
- Det er vigtigt for os at mødes. Sådan lige se hinanden i øjnene og se, at vi er klar til dette års forestilling. Men som så meget andet i disse tider er vi nødt til at gøre tingene lidt anderledes. I år må vi så mødes virtuelt, fortæller formanden for Jels Vikingespil, Janus Harloff Lynggaard.
Her vil formanden fortælle generelt om vikingespillet, mens instruktør Louise Schouw og scenograf Johanne Eggert fortæller om planerne med årets forestilling, "Krakes Kæmper", der oprindeligt skulle være spillet i 2020.
Derudover vil der også være informationer om, hvordan auditions kommer til at foregå i 2021.