Annonce
Odder Avis

Odder Roklub bygger om

Omtrent sådan kommer der til at se ud, når ombygningen af Odder Roklubs gamle lokaler er færdig. Tegning: Odder Roklub
Vil udnytte de givne kvadratmeter bedre
Annonce

Saxild Strand: Når man ikke har så megen plads at gøre godt med, er det vigtigt at udnytte hver eneste kvadratmeter optimalt. I weekenden gik en snes af Odder Roklubs medlemmer i gang med at tømme klubhuset og rive køkken, hems og skillevægge ned i den gamle del af klubhuset.

Den del af klubhuset, der er fra 1986, havde et stort opholdsrum, et nedslidt køkken og et rum, der tidligere var bestyrelseslokale. Det tjente som både rode-, opbevarings- og kajaktræningsrum.

Til gengæld manglede man et større træningslokale med bedre plads til holdaktiviteterne i rofitness.

Hvad angår den nye halvdel af klubhuset fra 2008, som indeholder træningslokale og to omklædningsrum, føltes det ude af takt med de krav, der stilles til en roklub, hvor der trænes intensivt hver dag.

Annonce

Vægge revet ned

Men nu laves det hele om, så det nu nedlagte køkken og bestyrelsesrum vil give en fordobling af træningsrummet i det daglige. Når der er større sociale sammenkomster og besøg af samarbejdspartnere udefra, kan træningsredskaberne flyttes til side, og foldedørene mellem opholdsrum og træningsrum lukkes op.

Desuden laves der bedre udluftning i både trænings- og baderum, ligesom akustikken forbedres.

Klubbens byggeudvalg har arbejdet med projektet i cirka tre år, og man havde håbet på en ombygning inden 75 års jubilæet i 2019.

Medlemmerne begyndte at rive interiør ned i den forgangne weekend. Foto: Odder Roklub

- Det nåede vi ikke, for selvom vi selv har sparet en del op til projektet, så måtte vi ud og søge fondsstøtte, og det tager tid. Men nu glæder vi os over, at vi inden nytår kan byde vores medlemmer velkommen tilbage, siger formand Michael Brandt.

Indtil ombygningen er slut, kan medlemmerne træne i Spektrum Odder i et af svømmehallens lokaler.


Nu glæder vi os over, at vi inden nytår kan byde vores medlemmer velkommen tilbage.

Michael Brandt, formand Odder Roklub


Budgettet for byggeriet er på ca. 700.000 kroner. Af de disse kommer de 340.000 kroner fra LAG-midler, mens andre 98.000 kroner kommer fra fra Nykredit Fonden. Desuden har Odder Roklub fået lovning på hjælp til særlige vedligeholdelsesudgifter fra Odder Kommunes Folkeoplysningsudvalg.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Odder Avis

Vokalsangere fylder Bjerager Kirke

Annonce
Forsiden netop nu
Odder Avis

KALENDEREN

Odder Avis

Gaderæs i industrikvarter

Odder Avis

Arkæolog fortæller om vikingetiden

Odder Avis

Skolernes underskud bliver mindre

Odder Avis

Bedre velfærd

Odder Avis

We walk: Gå med over børnenes bro

Odder Avis

Etnisk kunst i Kunstværket

Annonce