Annonce
Odder Avis

Odderroer udtaget til landsholdet

Julie Poulsen har allerede repræsenteret Danmark tre gange på U-23 landsholdet. Bedste placering nr. 4 i firer og nr. 5 i otter med styrmand. Nu er Odder Roklubs eliteroere 25 år, og efter fire års collegeroning i USA er hun nu udtaget til det danske seniorlandsholds bruttotrup. Foto udlånt af Odder Roklub.
25-årige Julie Poulsen er kommet gennem nåleøjet. Nu venter en vinter med meget træning.

Odder: 24-årige Julie Poulsen, Odder Roklub, fik i sidste uge officiel besked på, at hun er udtaget til rolandsholdets bruttotrup.

Siden Julie Poulsen valgte at droppe drømmen om et års studier i Cambridge, oven på fire succesfyldte år i amerikansk collegeroning, har hun sportsligt haft fokus på én ting: At ro sig ind på det danske rolandshold med henblik på at komme til OL i Paris i 2024.

Efter en udtagelsesregatta i Aarhus i august og ergometertest, er Julie Poulsens præstationer blevet evalueret af landstrænerne, og i torsdags kom den officielle udtagelse i form af et brev til Odder Roklub.

Annonce

København bliver den nye base

Julie Poulsen valgte efter hjemkomsten fra Florida at flytte direkte til København for at læse til kandidat i Communication and Cognition - en overbygning på hendes amerikanske bacheloruddannelse. På den måde kan hun samtidig træne i Danmarks Rocenter på Bagsværd Sø.

Odder Roklub og klubbens lokale sponsorer har altid bakket mig op, så selvfølgelig holder jeg ved min klub.

Julie Poulsen

Selvom hun nu har skiftet postnummeret ud, har hun valgt fortsat at repræsentere Odder.

- Odder Roklub og klubbens lokale sponsorer har altid bakket mig op, så selvfølgelig holder jeg ved min klub. Det skulle da bare passe andet, forklarer roeren, der glæder sig til at komme i gang med træningen i Bagsværd.

Julie Poulsen er 25 år og læser i København. Hun har henlagt træningen til Bagsværd Sø men vil stadig repræsentere Odder Roklub. Foto udlånt af Odder Roklub

Selvom den 25-årge roer er kommet igennem første nåleøje, er der ikke tid til at hvile på laurbærerne. I løbet af vinteren 2021-2022 vil der ske en løbende selektering, hvor roerne bliver opdelt i en satsningsgruppe frem mod VM i 2022, OL i 2024 og en træningsgruppe med henblik på OL i 2028.

Annonce

Potentialet er i orden

I Odder Roklub tror eliteudvalget på, at der er en reel chance for, at Julie Poulsen kan ro sig til det næste OL, da hun har et stort potentiale. Det viste hun allerede som U23 roer, hvor hun nåede at blive både nr. fire og fem til VM. Siden da har hun trænet og roet mange regattaer for University of Central Florida i et meget kompetitivt miljø. Det har hun klaret så excellent, at hun flere gange er blevet hædret for såvel sine romæssige som akademiske meritter.

- Vi er ret sikre på, at Julie kan løfte arven efter Juliane Elander, og vi glæder os til at følge og støtte hende, lyder det fra eliteudvalget.

Annonce
Annonce
Odder Avis

Kandidater tilbyder morgensang og visioner

Annonce
Annonce
Odder Avis

Store ambitioner: Gylling vil være den vildeste

Annonce
Forsiden netop nu
Odder Avis

Her er, hvad politikerne svarer på dette spørgsmål: Skal kommunen sætte solceller op på skoler og andre kommunale bygninger?

Odder Avis

Slut med test uden tid i Odder

Odder Avis

Her er pluk fra debatten: Tjek hvad politikerne sagde om den faste forbindelse over Kattegat

Odder Avis

DN holdt valgmøde og afslørede resultatet af en rundspørge: Det mener flertallet af kandidaterne om Kattegatforbindelsen

Odder Avis

Organist spiller til fællessang i sognegård

Odder Avis

Sikke en oplevelse: Fru Møller og hele holdet er glad for at tage mod gæster

Odder Avis

Trioen "Souvenirs" spiller i Pakhuset Odder

Odder Avis

Inddragelse og indflydelse er vigtigt lokalt

Odder Avis

Borgmester er på jagt efter DF-vikar til byrådet: John Rosenhøj er sygemeldt på ubestemt tid

Odder Avis

Kom til fortælleaften i gildesalen

Odder Avis

Lav skrotlegetøj på Centralhotellet

Odder Avis

Afstemning: Skal Odder blive ved med at jagte tilflyttere, eller er det måske på tide at sætte skatten op?

Odder Avis

Syng med i koret med Nina Luna

Odder Avis

Valgkampen skal føres på fodboldbanen: S og K-kandidater inviterer til valgmøde på sidelinjen

Odder Avis

Kom til Tim Easton koncert på Centralhotellet

Odder Avis

Odder-dreng er ny mester i langdistance racerløb på tyske Nürburgring

Odder Avis

Erhvervsuddannelser er ikke så ringe endda

Odder Avis

Pavaneh flygtede fra præstestyret i Iran: Nu vil hun bidrage til det danske demokrati

Odder Avis

Kattegatforbindelsen, nej tak

Odder Avis

Vi ønsker et godt vandmiljø og plads til naturen

Odder Avis

Syv nye padelbaner på vej: Håndboldstjerner med i nyt stort padelcenter

Annonce