Annonce
Ugeavisen Ølgod

Lille skytteklub i Helle skyder sig til tops

De unge skytter med medaljerne om halsen. PR-foto
Annonce

Helle: Helle Skytteforening er en lille klub med knap 80 medlemmer. Klubbens medlemmer har gjort sig godt bemærket gennem denne sæson i både ind- og udland.

I april formåede et af klubbens medlemmer, Thomas Søndergård, at skyde sig til en guldmedalje i 15 meter i klasse 2. Derudover kæmpede han sig sammen med Mette Nielsen, Sofie Nielsen og Jeppe Dammark frem til en flot bronzemedalje i hold for stående skytter.

Freya Poulsen blev desuden jysk mester i børneklasse 3 i 15 m skydning.

Yderligere blev Helle Skytteforenings fire børneskytter, Viktor, Freja, Mads og Mikkeline, udtaget til Danmarksmesterskaberne af Dansk Skytte Union i 50 m riffelskydning, hvor de skød de sig en guldmedalje i hus.

Desuden blev Jeppe Dammark fra Helle Skytteforening udtaget til det danske landshold, som skulle skyde mod det svenske landshold. Stævnet blev holdt i Sverige over to dage, hvor Jeppe Dammark i de individuelle kampe blev toer.

50 meter sæsonen blev afsluttet med DM i Vingsted. Her præsterede Mikkeline Vibe Christensen, Mads Friis, Viktor Sørensen og Rasmus Pedersen igen et topresultat, som udløste en sølvmedalje til børneholdet.

Mikkeline præsterede desuden i finalen at blive dansk mester i DGI ud af 300 børneskytter.

Medaljeregn

Hele Skytteforening, der har godt og vel 80 medlemmer, har haft et forrygende år med mange gode placeringer:

år 2019

23 nov. Vandt Freya, Mikkeline og Mads guld til JM i U13 hold. Samt Freya blev nr. 2 individuelt U13.
Stine Nielsen U17 blev nr. 3

Det var i 10m luft DSU dvs. Der hvor dem der vil noget meget skydning skyder.

  1. September blev Mikkeline Danmarks Mester i 50 m skydning call. 22. Hun skyder børne klasse 1. dvs. den bedste række for børn.

I april formåede et af klubbens medlemmer, Thomas Søndergård, at skyde sig til en guldmedalje i 15 meter i klasse 2. Derudover kæmpede han sig sammen med Mette Nielsen, Sofie Nielsen og Jeppe Dammark frem til en flot bronzemedalje i hold for stående skytter.

Yderligere blev Helle Skytteforenings fire børneskytter, Viktor, Freja, Mads og Mikkeline, udtaget til Danmarksmesterskaberne af Dansk Skytte Union i 50 m riffelskydning, hvor de skød de sig en guldmedalje i hus.

Den 25 aug. blev Mads DM i DSU 50 m og Rasmus fik bronzen

Mens Holdet Mikkeline, Rasmus og Mads vinder suverænt guld

Mads er 14 år

Mikkeline er 13 år

Freya er 12 år

Jeppe (mig) 25 år

Thomas og mette 25 år

Stine 17 år

Sofie 21 år

Hvis det skal gøres ultra kort

Helle skytteforening har generelt haft et godt skyde år for forskellige med gode resultater til Danmarksmesterskaberne

DGI

15 sep.

Mikkeline Danmarksmester i børneklassen - DGI

April:

Thomas bliver klassemester i klasse 2 ved DM - DGI

Holdet med Thomas, Jeppe, Sofie og Mette fik bronzemedalje i hold - DGI

DSU

Nov.
Stine Bronze i JM U17 - DSU

Freya blev nr 2 for børn - DSU

Holdet med Freya, Mikkeline og Mads guld til JM i U13 hold. - DSU

DM i foråret

Blev Mads Danmarksmester i DSU 50 m og Rasmus fik bronzen - DSU

Holdet med Mikkeline, Rasmus og Mads vinder guldet. - DSU

Så var der atter en medalje til en skytte fra Helle Skytteforening. PR-foto
Guldmedaljer pynter altid på Helles-kytter. PR-foto
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Ølgod

I krisetid fisker vi

Annonce