Annonce
Ældre

Nye motionsredskaber i ældrecenter

Det er langt fra nyt, at der er motionsredskaber for de ældre i Vibenshave. Her er vi i 1977. Foto: Vibenshave
Annonce

I Københavns Kommunes budgetforlig, der blev indgået for nylig, blev der afsat 200.000 kroner til Nabo Østerbros motionsrum. Østerbro Avis beskrev, at der var tale om nye faciliteter hos Nabo Østerbro i Odensegade, men Bente Vest Andersen, konstitueret formand for Nabo Østerbro, gør opmærksom på, at der tale om en forbedring af de nuværende motionslokaler i Vibenshave i Nyborggade.

- Motionscentret er åbent for selvtræning for foreningens medlemmer hver dag og bruges flittigt. Et stort antal ældre vil få glæde af det. Det er vi i Nabo Østerbro meget glade for. At bevillingen er fireårig med samme beløb årligt frem til 2024, giver tryghed i vores forening. Tak til politikerne i Københavns Kommune, lyder det fra Bente Vest Andersen

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Debat

Havnetunnel: En helt sort idé

Debat

Bedre muligheder for svømmeglade

Annonce