Annonce
Randers Onsdag

Disse store navne har været Årets Sportsnavn i Randers

Jens-Erik Madsen (nummer to fra højre) er den eneste enkeltperson, som har vundet Årets Sportsnavn i Randers tre gange. Arkivfoto: Reuters/Stefano Rellandini
BMX-rytteren Malene Kejlstrup blev fredag medlem af en fornem klub, da hun blev udnævnt til Årets Sportsnavn i Randers. Her kan du se listen med alle tidligere vindere.
Annonce

Randers: Den 17-årige BMX-rytter Malene Kejlstrup fik fredag aften overrakt den prestigefyldte pris som Årets Sportsnavn i Randers.

Prisen, som Randers Amtsavis, Sparekassen Kronjylland og Randers Talent & Elite står bag, har været uddelt siden 1958 og gives til den lokale idrætsudøver, som har leveret den største præstation i årets løb.

Malene Kejlstrup vandt prisen i et skarpt felt bestående af motocrosskører Line Dam, sprinter Louise Østergaard og cykelrytter Mads Würtz Schmidt.

Sidstnævnte havde ellers muligheden for at vinde prisen for tredje gang og dermed komme op på siden af cykelrytteren Jens-Erik Madsen, som er den eneste enkeltperson, der har vundet Årets Sportsnavn tre gange.

Du kan se listen over alle vinderne af prisen her:

Årets Sportsnavn

1958: Leo Jensen - Randers Freja, fodbold

1959: Flemming Jensen - Randers Freja, fodbold

1960: Mogens Tvilling - Randers Cykleklub af 1910

1961: Jørn Palsten - Randers Freja, atletik

1962: Jens Pedersen - Randers Freja, atletik

1963: Keld Andersen - Randers Freja, atletik

1964: Grete Poulsen - Vorup FB, håndbold

1965: Jørgen Klitgård - Randers Freja, håndbold

1966: Ole Steen Mortensen - Randers Freja, atletik

1967: Anne Marie Nielsen - RS Neptun

1968: Flemming Kempel - Randers KFUM, atletik

1969: Jørgen Schmidt - Randers Cykleklub af 1910

1970: Jørgen Schmidt - Randers Cykleklub af 1910

1971: Kirsten Campbell - RS Neptun

1972: Poul Knudsen - Randers Atlet Club

1973: Ruben Sørensen - Randers Freja, atletik

1974: Lars Rasmussen - Randers Rideklub

1975: Jørgen Rasmussen - Randers Freja, fodbold

1976: Mette Lyngholm - Randers gymnastiske Forening

1977: Egon Nielsen - KFUM-atletik - og Morten Hausborg - RS Neptun

1978: Brian Kragh - Kano- og kajakklubben Gudenaa

1979: Per Kærsgaard - Randers Cykleklub af 1910

1980: Lavia Boccia - Inger Panduro, Joseph Kucza og John Jensen

1981: Lene Jensen - Randers Bueskyttelaug

1982: Margit Louring - Randers Karate Skole

1983: Carsten Lange - Randers Real Atletik

1984: Helle Andresen - RS Neptun

1985: Randers Freja FC - Fodbold

1986: Niels Steffensen - AK Frem, brydning

1987: Leif Nielsen - Randers Freja, fodbold

1988: Peter Holm - Randers Roklub

1989: Mette Nielsen - Vorup FB, fodbold

1990: Arnt Pedersen - Randers Freja, atletik

1991: Tonny Carlsen - Randers Billard Klub af 1958

1992: Claus Jørgensen - Marchklubben Nørrevang

1993: Mikkel Caprani - Randers Motor Sport, motocross

1994: Dan Jensen - Randers Motor Sport, BMX

1995: Steffen Nielsen - Randers Atlet Club

1996: Lotte Schmidt - Randers Cykleklub af 1910, cykling

1997: Merete Møller - Randers HK, håndbold

1998: Charlotte Sass Larsen - Randers Freja Atletik og Triathlon

1999: Jens Erik Madsen - Randers Cykleklub af 1910, cykling

2000: Mikkel Caprani, Randers Motor Sport, motocross

2001: Heidi Johansen, Randers HK, håndbold

2002: Chao Zhai, Randers HK, håndbold

2003: Chao Zhai, Randers HK, håndbold

2004: Randers FC, fodbold

2005: Tonny Carlsen, Randers Billard Klub, tre-bande-carambole

2006: Randers FC, fodbold

2007: Bayram Ali Sen, Randers Atlet Club, boksning

2008: Jens-Erik Madsen, Randers Cykleklub af 2010, cykling

2009: Jens-Erik Madsen, Randers Cykleklub af 2010, cykling

2010: Randers HK, håndbold

2011: Mads Würtz Schmidt, cykling

2012: Randers HK, håndbold

2013: Randers FC, fodbold

2014: Oliver Krogstrup, Ashihara Karate

2015: Mads Würtz Schmidt, cykling

2016: Randers HK, håndbold

2017: Mikkel Haarup, motocross

2018: Simone Tetsche, Randers BMX

2019: Malene Kejlstrup, Randers BMX

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Randers Onsdag

Langå Skole fejrede sit jubilæum

Annonce