Annonce
Ugeavisen Ribe

Kommunen inviterer til borgermøde om stor sektorplan

Sektorplanen vil desuden komme til at indeholde et handlingskatalog med fem nedslag og 10 visionsskitser, der skal visualisere, hvordan mål, anbefalinger og udviklingsønsker kan omsættes til konkrete tiltag, der med det samme eller på sigt kan føres ud i livet. Foto: Esbjerg Kommune
Tirsdag den 5. oktober inviterer Esbjerg Kommune til borgermøde om den nye sektorplan for park, skov og friluftsliv.

Ribe: De første workshops om sektorplanen for park, skov og friluftsliv blev afholdt som digitale møder på grund af covid-19, hvor over 90 deltagere var med ved skærmen i foråret.

Næste møde bliver afholdt med fysisk fremmøde den 5. oktober i Blue Water Dokken fra kl. 16:30, hvor man kan få et indblik i planens indhold. Der planlægges lignende møder i både Ribe og Bramming.

Sektorplanen indeholder mål, succeskriterier og principper for udvikling af de offentlige parker, grønne områder og for skoven. Planen tager også stilling til, hvordan friluftslivet kan styrkes til glæde for alle, der vil bruge tid udendørs.

Annonce

Grønne værdier for alle

Med planen vil Esbjerg Kommune forbedre de grønne værdier for både planter, dyr og mennesker. Det skal ske via fem konkrete indsatsområder: bæredygtige byer, biodiversitet, sundhed, friluftsliv og klima.

Udgangspunktet for planen er, at vi skal passe på de grønne oaser og udvikle dem, så vi opnår gode rammer for fritidsaktiviteter og friluftsliv, en høj biodiversitet og at vores byer er grønne og gode at bo i.

Søren Heide Lambertsen

- Man kan tale om skæbnens ironi, når nu vi måtte rykke de grønne workshops og gøre dem digitale på grund af corona, mens vi i samme periode oplevede, at mange flere brugte de grønne områder. Parker og skove blev for mange et åndehul under tiden med corona. Den øgede aktivitet kan måske inspirere flere til at interessere sig for, hvordan vores parker, naturområder og grønne udflugtsmål udvikler sig. Udgangspunktet for planen er, at vi skal passe på de grønne oaser og udvikle dem, så vi opnår gode rammer for fritidsaktiviteter og friluftsliv, en høj biodiversitet og at vores byer er grønne og gode at bo i, siger formand for teknik- og byggeudvalget, Søren Heide Lambertsen (V).

Nærheden til et grønt område afspejles i et konkret mål i planen om, at i 2030 har alle borgere i Esbjerg, Ribe og Bramming højst 300 meter fra deres bolig til en park, et rekreativt byrum eller et grønt område.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Ribe

Ribe og Esbjerg Kommune: Byrådets erfarne socialdemokrat er klar til syvende periode

Annonce
Annonce
Ugeavisen Ribe

Det har vi lært efter corona: Rikke har fået grønne fingre

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Ribe

Ribes tidligere borgmester fylder 80 år: Elsted blev borgmester og kom tæt Schlüter

Ugeavisen Ribe

Grafiker og designer støtter Ribe Historie & Aktivitetspark

Ugeavisen Ribe

KLUMME: Når man glemmer at glæde sig

Ugeavisen Ribe

Farlig passage af hovedvej får længe ønsket lyskryds til 8 mio. kroner

Ugeavisen Ribe

Lene er mere end Ribes kulturnat: Går 10.000 skridt dagligt og spiller renæssancemusik

Ugeavisen Ribe

Stand-up topnavne i Ribehallen

Ugeavisen Ribe

Ny radikal kandidat i Ribe: Bedre dagtilbud er mit overskyggende fokusområde

Ugeavisen Ribe

Søs Egelind besøgte Ribe i ny programrække

Ugeavisen Ribe

STOR GUIDE TIL RIBES KULTURNAT:  Skattejagt, streetfoodmarked, trækfærge, kunstworkshop og meget andet

Ugeavisen Ribe

Støtte til Ribe Aktivitets- og Historiepark: Elektrikere bidrager til legepladsprojekt

Ugeavisen Ribe

Podcast, dans og skrevne ord: Elever digtede videre på kendt forfatters novelle

Ugeavisen Ribe

Det har vi lært efter corona: Familien Skondin sætter pris på nærværet

Ugeavisen Ribe

Tæt på realisering af legepark i Ribe: Der er nu indsamlet 10 millioner kroner

Ugeavisen Bramming

Troværdighed er Olfert Krogs adelsmærke

Ugeavisen Ribe

Ingen opbakning til turistbureau: Ribe Handels formand skyder med skarpt mod kommunen

Ugeavisen Ribe

Line giver kunderne hos Ønskebørn i Ribe en stor aften

Ugeavisen Ribe

Byrådspolitikere efter forglemmelse: Esbjerg Kommunes forvaltning bør lære af deres fejl

Ugeavisen Ribe

Tysk krimi fra Ribe vises på tv

Ugeavisen Ribe

Topaktuelle Kandis atter klar til Ribes største julefrokost

Ugeavisen Ribe

Hans er en sand krejler: Købte engang en pølsevogn og et læs hvidkål på Den Blå Avis

Ugeavisen Ribe

Profil Optik tilbyder gratis sportsbriller til børn

Annonce