Ribe: Først blev de observeret i Øster Vedsted i baghaven hos Thorvald Andersen på Øster Vedstedvej. Så blev de set mange andre steder i omegnen af Ribe.
Men størst var glæden, da de lokale yndlinge - et storkepar - blev set på reden på taget af Det Gamle Rådhus.
For det er der, de har ynglet sidst, og der har ikke været ynglende storke i Ribe siden 2004. Men mange i og omkring Ribe håber stadig på, at Ribe får sin status som storkenes by tilbage.
Fra nærmeste hold - fra hjemmet i Bispegade - har fotografen Torsten Troelsen observeret storkeparret. Og til manges glæde er de ikke fløjet fra reden endnu.
- Jeg holder øje med dem hver dag. Og vi kan alle i og omkring Ribe glæde os over, at de stadig er her. Så de har nu opholdt sig på reden på taget af Det Gamle Rådhus i ikke færre end seks døgn. Det opfatter jeg da som et rigtig godt tegn, siger Torsten Troelsen.
Oldermanden tror på det
Der har været eksperter fra Storkene.dk og biologer, der mener at vide, at det er to hanner, der har indtaget reden.
Steen KlaabyJeg skal op i Ribe Domkirkes Borgertårn med min kikkert, for jeg skal se om der er æg i reden. Jeg har hørt flere kyndige personer forklare, at de har set den ene af storkene ligge på reden. Så hvem ved – måske tager eksperterne og biologerne fejl. Jeg synes i hvert fald, at det ligner et storkepar
Men det er storkelaugets oldermand nu ikke så sikker på.
- Jeg skal op i Ribe Domkirkes Borgertårn med min kikkert, for jeg skal se om der er æg i reden. Jeg har hørt flere kyndige personer forklare, at de har set den ene af storkene ligge på reden. Så hvem ved - måske tager eksperterne og biologerne fejl. Jeg synes i hvert fald, at det ligner et storkepar, siger Steen Klaaby.
Håbet for at der for første gang siden 2004 er storkeunger i reden i Ribe, lever altså i bedste velgående endnu. Så nu er det bare om at se tiden an og krydse fingre.
- Der er også folk, der har set dem opføre sig på en måde, som ligner en rigtig parring. Der er jo ikke nogen, der ved noget om kønnene med sikkerhed. Storkeeksperterne er her jo rigtig tit, da de stadig opfatter Ribe som et naturligt sted for storke at yngle, fastslår han.