Ribe: Der er blevet arbejdet hårdt frem imod deadline for at få alle tilladelser og formaliteter på plads. Men der er nu styr på alt, og Mathias og Marco fra Vin for dig er klar til at deltage i Tulipanfesten. Det kommer til at ske med en lille vinbar i deres lille gård.
- Vi har indrettet en lille hyggelig vinbar i vores baggård, som jo er meget tæt på Tulipanfestpladsen. Vi er klar til at tage godt imod alle, der kigger ind, og vi har indrettet os godt med musik, borde og stole, og der kommer selvfølgelig rødternede duge på bordene i bedste italiensk stil, siger Mathias Bruhn.
Og med det repertoire, de har i butikken, skal man nok lede længe efter et sted med så stort et udvalg.
Mathias BruhnStilen er inspireret af ”Enoteca”, forretninger man ser meget i Italien, hvor man kombinerer en vinbutik med lettere servering af vin og oste/charcuterie. Vi har fået en lejlighedsbevilling fra politiet, så til en start er det kun her i tulipanfesten, men vi er i gang med ansøgningen om en permanent bevilling. Så tulipanfesten er en generalprøve
- Stilen er inspireret af ”Enoteca”, forretninger man ser meget i Italien, hvor man kombinerer en vinbutik med lettere servering af vin og oste/charcuterie. Vi har fået en lejlighedsbevilling fra politiet, så til en start er det kun her i tulipanfesten. Men vi er i gang med ansøgningen om en permanent bevilling. Så tulipanfesten er en generalprøve, siger han med et smil.