Annonce
Skibhus Avisen

- Den virtuelle undervisning bag hjemmecomputeren har gjort dagene ensartede, kedelige og langsommelige

Fahiima Huseen, Riyan Beek, Bshaier Al-badri og Ayaan Osman er alle elver på Mulernes Legatskole. Her med mundbind. Privatfoto/Mulernes Legatskole
Gymnasieelever fra Mulernes Legatskole håber ikke, der kommer flere nedlukninger. Læs her deres kommentar om livet på gymnasiet med foreløbig tre nedlukninger.

Vollsmose: Der er udsigt til, at flere restriktioner og mulige nedlukninger måske kan være på vej til de danske ungdomsuddannelser i og med, at smitten stiger.

Der er en chance for, at vi gymnasieeleverne bliver nødt til at genbruge vores ansigtsmasker, finde håndspritten frem og have coronapas klar på telefonen på grund af det stigende smittetal. Det betyder, at alle gymnasieelever fra hele landet måske kan stå overfor en potentiel mulighed for at opleve endnu en nedlukning, med udsigt til endnu en omgang derhjemme foran computerskærmen.

Målstregen bliver rykket igen og igen - vi får falske forhåbninger om, at tingene nok skal gå. Men endnu engang står vi overfor at skulle tilbringe mere tid hver for sig, fremfor en studentertid, hvor vi vil tilbringe tid sammen med vores venner.

Annonce

Hvis vi i løbet af vinteren ramler ind i en ny nedlukning, vil det være fjerde nedlukning, som vi oplever over de sidste knap to år, da vi på Mulernes Legatskole oplevede en lokal nedlukning, da Vollsmose Sogn i afslutningen af august i år blev lukket ned.

De nuværende gymnasieeleverne fra Mulernes Legatskole har derfor prøvet kræfter med virtuel undervisning i store dele af deres studentertid. Hjemmeundervisning er blevet en del af den nye realitet og normalitet for os. Den virtuelle undervisning bag hjemmecomputeren har gjort dagene ensartede, kedelige og langsommelige.

En mulighed for en genopblussen af pandemien kan betyde, at den virtuelle undervisning genoptages, og det føles som om, at vores gymnasieliv, der skulle være en glad og positiv tid, hvor man møder nye mennesker, i stedet bliver en isoleringens tid, hvor tiden går i ring – og den sociale interaktion mellem os unge mennesker udebliver, samtidig med, at motivationen for faglig læring langsomt dør foran computerskærmen derhjemme, når man som elev bliver overladt til sit eget selskab foran den kolde skærm - iført pyjamas og hjemmehæklede uldne sokker.

Problemer er, at gymnasiets formål er dobbelt, dels at være adgangsgivende og studieforbedring til at kunne tage en videregående uddannelse, og dels at være almendannelse. Men hvordan kan ungdomsuddannelserne være almendannelse og studieforberedende, hvis vi er indespærret i en virtuel undervisningsverden? En potentiel nedlukning har ikke kun en negativ effekt på vores mentale og fysiske sundhed og sociale liv, men på hele vores fremtid og liv.

Gymnasieelever skriver

Artiklen er skrevet af elever fra Mulernes Legatskole som et led projektet RYK, der er et samarbejde mellem Fyens Stiftstidende og flere fynske gymnasier.

Samarbejdet går ud på at introducere eleverne for aktiv medieundervisning ud fra en konstruktiv kontekst, hvor man finder såvel problemer som løsninger via journalistikken.

Artiklerne skrevet af elever fra Mulernes Legatskole vil dukke op i Skibhusavisen og på skibhusavisen.dk i de kommende uger.

Vi er den første generation af unge, der måtte vokse op under en pandemi med virtuel undervisning og det har haft en markant effekt af nedlukningen, både på vores skole- og sociale liv. Hvor skole og hjem flyder sammen til ét. Vi er opvokset med corona. Vi har lært ikke at frygte virussen, men lære at leve med den.

Vi tilhører den såkaldte corona-generation.

Amila Sehovic (3u): “Det er selvfølgelig helt vildt irriterende, at man lige er kommet tilbage til skolen fra sommerferie, og man håber på at få et normalt skoleår, som man ikke har haft endnu. Men på samme tid var jeg allerede mentalt og fysisk parat i forhold til en ny hjemsendelse, da jeg har stået i denne situation før. Det er ikke nyt for mig nu at bruge hele min skoledag foran en computer på Teams, og se mine klassekammerater igennem et videokamera. Corona-nedlukningen har mindet os om, hvor godt vi havde det her i Danmark, og jeg tror, at den påmindelse har været nødvendig for mange." Privatfoto/Mulernes Legatskole
Sebastian Bækgaard (3m): “Det kunne tyde på, at fællesskabsfølelsen imellem os forsvandt med restriktionerne og de nedlukkede sogne nu står på egen hånd. Jeg kommer til at savne det lidt på den anden side. Jeg tror de fleste madpakke har fået et lille løft, når de kunne smøres først. Duften af den varme leverpostej til frokost ville blive savnet, når hverdagen igen vender tilbage. Nedlukningerne har ved siden af ensomheden og langsommelige dage medbragt, en følelse af taknemmelighed. Taknemmeligheden for den verden vi har og de muligheder vi har.” Privatfoto/Mulernes legatskole
William Qvick-Godthaab (3.M): “Overrasket over endnu en nedlukning? Ikke rigtigt. Eller nærmere - overhovedet ikke. For halvandet år siden var jeg bekymret, nervøs og bange. Nu er jeg træt, irriteret og opgivende. Jeg har lært at leve med coronavirus som en del af vores samfund. Jeg har lært ikke at frygte coronavirus. Jeg har lært at vise samfundssind og passe på dem som jeg elsker mest. Jeg har lært at leve med coronavirus. Jeg hedder William Qvick-Godthaab, og jeg tilhører Generation Corona.” Privatfoto/Konservativ Ungdom
Mulernes Legatskole er med i skoleprojekt. Privatfoto


Amila Sehovic (3u): “Det er selvfølgelig helt vildt irriterende, at man lige er kommet tilbage til skolen fra sommerferie, og man håber på at få et normalt skoleår, som man ikke har haft endnu. Men på samme tid var jeg allerede mentalt og fysisk parat i forhold til en ny hjemsendelse, da jeg har stået i denne situation før. Det er ikke nyt for mig nu at bruge hele min skoledag foran en computer på Teams, og se mine klassekammerater igennem et videokamera. Corona-nedlukningen har mindet os om, hvor godt vi havde det her i Danmark, og jeg tror, at den påmindelse har været nødvendig for mange." Privatfoto/Mulernes Legatskole


Sebastian Bækgaard (3m): “Det kunne tyde på, at fællesskabsfølelsen imellem os forsvandt med restriktionerne og de nedlukkede sogne nu står på egen hånd. Jeg kommer til at savne det lidt på den anden side. Jeg tror de fleste madpakke har fået et lille løft, når de kunne smøres først. Duften af den varme leverpostej til frokost ville blive savnet, når hverdagen igen vender tilbage. Nedlukningerne har ved siden af ensomheden og langsommelige dage medbragt, en følelse af taknemmelighed. Taknemmeligheden for den verden vi har og de muligheder vi har.” Privatfoto/Mulernes legatskole

Vi er den første generation af unge, der måtte vokse op under en pandemi med virtuel undervisning og det har haft en markant effekt af nedlukningen, både på vores skole- og sociale liv. Hvor skole og hjem flyder sammen til ét. Vi er opvokset med Corona. Vi har lært ikke at frygte virussen, men lære at leve med den. Vi tilhører den såkaldte Corona-generation.

William Qvick-Godthaab (3.M): “Overrasket over endnu en nedlukning? Ikke rigtigt. Eller nærmere - overhovedet ikke. For halvandet år siden var jeg bekymret, nervøs og bange. Nu er jeg træt, irriteret og opgivende. Jeg har lært at leve med coronavirus som en del af vores samfund. Jeg har lært ikke at frygte coronavirus. Jeg har lært at vise samfundssind og passe på dem som jeg elsker mest. Jeg har lært at leve med coronavirus. Jeg hedder William Qvick-Godthaab, og jeg tilhører Generation Corona.” Privatfoto/Konservativ Ungdom
Mulernes Legatskole er med i skoleprojekt. Privatfoto
Annonce
Skibhus Avisen

Skiftede den hvide kittel ud med det hvide lærred: Den 26-årige sygeplejerske Mathilde springer ud som kunstner efter at have malet med psykiatriske patienter

Annonce
Skibhus Avisen

Ingen lærerer eller vikarer til de ældste elever: Corona rammer Odense-skole

Annonce
Skibhus Avisen

Ny bager med engelskklingende navn åbner i Odense til april: - Smør er vigtigt og det er sjovt at prøve nye ting af

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Skibhus Avisen

Skiftedag i lægehus med 3300 patienter får ikke tårekanalerne i arbejde hos snart 69-årig læge: - Jeg tror ikke, jeg vil græde

Skibhus Avisen

En byggeplads tager form: Arbejdet med at skabe kontorhus til 1600 medarbejdere i gang

Skibhus Avisen

Zelinas far faldt i havnen og døde: - Min mor ringede mig hjem fra arbejde, og så kom jeg hjem og spurgte, hvor far var, og så sagde hun, at han var død

Skibhus Avisen

Kendt erhvervsmand indsat som midlertidig direktør for Odense Glasværk: - Det er en evig kamp

Skibhus Avisen

Gourmetsted i Odense lukker ned: Stopper på grund af sygdom

Skibhus Avisen

Årets gang i spalterne: Star Wars-stjerne går rundt i Skibhuskvarteret

Annonce