Annonce
Ugeavisen Sønderborg

Kommunen hjælper foreninger i gang efter corona-krisen

Den ene sundhedspris gik i 2014 til aktiviteten Stol på Motionen. Arkivfoto: Kim Toft Jørgensen
Nedlukning og restriktioner har i mange måneder lammet foreningslivet under coronakrisen. Nu kan det åbne igen – men mange foreninger oplever problemer med at få frivillige, så aktiviteterne rent faktisk kan gennemføres. For at hjælpe aktiviteterne i gang uddeler sundhedsudvalget 140.000 kroner.

Sønderborg: Sundhedsudvalget har etableret en genopretningspulje på 200.000 kroner, efter at der 2. september holdt et dialogmøde med de frivillige sociale og sundhedsfremmende foreninger i Sønderborg Kommune. Et af temaerne var, hvad foreningerne havde brug for til at genstarte deres aktiviteter efter nedlukningen som følge af corona-pandemien.

Udvalget oprettede puljen for at give foreningerne mulighed for at få penge til øget annoncering af aktiviteter, som har været lukket ned og nu er svære at få i gang igen. Hver forening har kunnet ansøge om et tilskud på op til 5.000 kr. I alt 28 foreninger har benyttet sig af muligheden og søgt om i alt 139.642 kroner. Alle ansøgninger er administrativt imødekommet, og foreningerne har fået besked.

Der er søgt om tilskud til for eksempel annoncering i lokale medier eller på sociale medier, roll-ups og beach-flag til vinduesudstillinger i Frivillighedens Hus og til Kulturnatten, til pjecer og postkort og til fællesskabsarrangementer som fælles madlavning og sangeftermiddage.

- Vi skulle gerne have de mange borgere, som før corona-krisen benyttede sig af de frivillige sociale tilbud, til at vende tilbage og nyde godt af fællesskaberne og de mange forskellige aktiviteter. Fællesskaber er gode for vores fysiske og mentale sundhed, og dem kan vi kun skabe sammen, så jeg håber, vi med puljen er med til at kickstarte aktiviteterne igen, siger formand for Sundhedsudvalget, Helge Larsen (S).

Stolegymnaster hårdt ramt

En af de foreninger, der har mærket coronakrisen, er "Stol på motionen", der er et tilbud i hele Sønderborg Kommune. Her oplever de, at flere af foreningens frivillige instruktører er stoppet.

- Vi er hårdt ramt på flere måder. Foreningen har måttet aflyse motionstilbuddet i mere end et år, fordi det foregår indendørs, og det har især haft stor betydning for de mindre mobile brugere på de kommunale dagcentre. Og så har vi oplevet, at det er svært at fastholde motivationen hos de frivillige instruktører, når der ikke er nogen opgaver, siger Søsser Buch Outzen, der er formand for "Stol på motitionen" og glæder sig over muligheden for nu at øge annonceringen for motionstilbuddet.

Vi er hårdt ramt på flere måder. Foreningen har måttet aflyse motionstilbuddet i mere end et år, fordi det foregår indendørs, og det har især haft stor betydning for de mindre mobile brugere på de kommunale dagcentre.

Søsser Buch Outzen, formand for "Stol på motionen"

Didde Lauritzen (S) er næstformand i sundhedsudvalget.

-Det er vigtigt, at vi her på den anden side af corona-krisen motiverer frivillige til igen at være der for borgere, der har brug for lidt hjælp og støtte i hverdagen. Derfor er vi meget opmærksomme på, hvordan vi kan hjælpe med at synliggøre de frivillige sociale og sundhedsfremmende tilbud, så borgerne får øje på dem, får lyst til at benytte sig af dem og tilmelder sig, siger hun.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Sønderborg

Socialdemokraterne arbejder på at få en filial af SOSU-uddannelsen til Nordals

Annonce
Annonce
Ugeavisen Sønderborg

Heldig syvårig dreng: Frederik vandt gratis adgang resten af livet til oplevelsespark

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Sønderborg

Back to the Roots vender tilbage med musik og kunst

Ugeavisen Sønderborg

Husker du Skjerns Magasin i Matador: Nordborg får en snert af Korsbæk

Ugeavisen Sønderborg

Mød forfatteren bag bogen om Martin med Fløjten

Ugeavisen Sønderborg

Nyt byråd skal sætte rammerne for Sønderborgs sidste gamle havn: V foreslår kollegie og byggeri under vandet

Ugeavisen Sønderborg

Der er gaver på vej til Sønderborg: Bitten & Mads Clausen Fond fejrer sine 50 år på havnen ved Alsik

Ugeavisen Sønderborg

Direktør tog fejl: Valgplakater må alligevel blive hængende i gågaden

Ugeavisen Sønderborg

Hun elsker mad og hader at kede sig - drømmer om en middag på Syttende

Ugeavisen Sønderborg

Hvem vil sælge de fermenterede drikke?

Ugeavisen Sønderborg

Veje bliver afspærret: Tysk krimiserie skal filme ved Gråsten

Ugeavisen Sønderborg

Velbesøgt vælgermøde i Augustenborg

Ugeavisen Sønderborg

Dem sagde vi farvel til

Ugeavisen Sønderborg

Stem i eget hjem til kommunalvalget

Ugeavisen Sønderborg

Sønderborg Billard Club fejrer klubbens 40 års fødselsdag

Ugeavisen Sønderborg

Isabellas energidrik er fyldt med gode sager: Du får det godt i maven

Ugeavisen Sønderborg

Grænsehandlens største spiller udvider: Fleggaard åbner nyt supermarked

Ugeavisen Sønderborg

Duo inviterer til julekoncert - har samlet 23.000 kroner til julemærkehjem

Ugeavisen Sønderborg

Du kan booke Carina og Martin helt gratis

Ugeavisen Sønderborg

Puch's Venner lukker og slukker efter 30 år

Ugeavisen Sønderborg

Mere end 15 år undervejs: Nu kan man komme hele vejen rundt om Lillehav

Ugeavisen Sønderborg

Smitteproblemer bliver mindre i fem kommuner, men trænger sig på i en anden: Syd- og sønderjysk kommune har nu tre-cifret smittetryk

Ugeavisen Sønderborg

Far og søn sælger biler på Ellegårdsvej

Annonce