Annonce
Ugeavisen Sønderborg

Nord-Als Boldklubs 1. hold får nyt og stærkt trænerteam

Kim Hansen, der gennem en årrække har trænet Nord-Als Boldklubs nuværende U17 hold og tidligere og et af klubbens pigehold, som kvalificerede sig til Jyllands bedste række, danner makkerpar med Klaus Kjærgaard, som har en mangeårig erfaring fra klubben. Privatfoto.

Nordborg: Nord-Als Boldklub har gennem vinterpausen oprustet på trænerfronten. Kim Hansen er således ny seniortræner og sammen med Klaus Kjærgaard danner han trænerteamet for 1. holdet som spiller i serie 3. Klubbens 2. hold trænes fortsat af Morten Bødker og Dan Marc Petersen.

- Vi glæder os enormt meget til at komme rigtig i gang med drengene og stille og roligt få implementeret vores ideer både på og udenfor banen. Fodboldmæssigt vil vi forsøge at spille mere fleksibelt og offensivt og udenfor banen vil vi skabe stærke sociale bånd mellem spillerene, siger den nye træner Kim Hansen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce