Annonce
Ugeavisen Sønderborg

Trænerteam fra Gråsten vandt årets trænerpris

Trænere og hjælpetrænere samlet foran Gråsten Badmintonhal ved overrækkelsen. Privatfoto.

Gråsten: Trænerteamet i Gråsten Badmintonklub, med hovedtrænerne Selma Clausen Kock, Simon Knudsen, Caroline Fransson, Allan Ritter Højlund & Carsten Clausen Kock, er blevet kåret som årets bedste af Badmintion Sønderjylland.

Trænerne har under hele coronaperioden skabt aktiviteter for klubbens spillerne og deres familier, og har formået at være til stede både online og fysisk.

- Som formand har det været en stor glæde at se, hvordan et samlet trænerteam har udforsket klubbens værdier og omsat dem i sportslige og sociale aktiviteter under coronanedlukningen, skriver formand Carsten Kock i en pressemeddelelse.

Annonce

Badminton Sporten uddeler hvert år tre priser - Årets klub, Årets træner og Årets ildsjæl. Badmintontrænerne fra Gråsten er af Badminton Sønderjylland og DGI Sønderjylland Badminton indstillet til selvsamme pris på nationalt plan, grundet de flotte initiativer med klubbens spillere.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce