Brejning: Lystbådehavnen i Brejning får hver sommer besøg af Visens Skib, og i år behøver ikke at være en undtagelse.
Ikke endnu i hvert fald.
For folkene bag Visens Skib, der byder på gratis musik på havnemolen, er nemlig stadig usikre på, om det kan lade sig gøre. Trods corona-krisens mange udfordringer, kan det måske stadig godt lade sig gøre.
- Hvis det ikke regner, kan koncerterne foregå uden for i fri luft og på en havnekaj kan der være afstand og luft mellem tilhørerne. Vi ved simpelthen ikke endnu, om vi kan opleve de glade gensyn i sommeren 2020, og hvis vi kan - så på hvilke betingelser. Men vi håber det sådan, lyder det i en meddelelse fra Visens Skib.
Skulle sommertogtet, der også er Visens Skib 20-års jubilæum, bringe skibet til Brejning, er det tirsdag 7. juli, det vil ske.