Annonce
forside

SE BILLEDERNE: Sportfest i Døstrup

Foto: Daniel Detlef

Alt i alt var det sikkert nogle tilfredse arrangører der søndag aften kunne se tilbage på en veloverstået sportfest hvor vejret var med hele vejen.

Annonce

En hel weekend med høje temperaturer og solskin fra morges til aften - et perfekt vejr til udendørs aktiviteter.

Og aktiviteter må der siges der var et væld af i løbet af de 3 dage som festen varede i Døstrup, på de mange fotos ses et lille udpluk af aktiviteterne søndag eftermiddag hvor blandt andet Tønder Kommunes borgmester Laurids Rudebeck holdt grundlovtalen.

- Vi har været utrolig heldig med vejret, og der har været en flot opbakning til de aktiviteter, som er blevet afviklet i de 3 dage, fortæller Niels Schmidt.

Lørdag aften var der familie aften i teltet, hvor der var fyldt til sidste stol, hvilket vil sige omkring 200, som kunne sidde ved velpyntede borde og nyde det lokale All Stars holds sidste optræden, inden de skal i konkurrence ved Skærbæk byfest. Søndagen startede med gratis morgenkaffe, efterfulgt af gudstjeneste, hvilket har været en fast og populær tradition gennem en årrække!

- Vi havde været så heldige eller dygtige, at vi havde fået vores borgmester Laurids Rudebeck til at holde grundlovstalen. En tale som både indeholdt glæden over vores gode forfatning med ytringsfrihed og retssikkerhed, men også om skolelukninger, besparelser på alle kommunale områder, om hvad der skal give håb for vores område i fremtiden.Borgmesteren fik også set den flotte gymnastikopvisning af Tønder egnens Minimix, samt tid til at snakke med de lokale, og prøvet nogle af aktiviteter vi havde!

Sportsfesten blev afsluttet med diverse finaler.


Resultater

Raflekonkurrence
1. Dennis Runge
2. Gitte Hansen
3. Claudia Bech

Beachvolley
1. Familien Ittersum
2. Øltanterne

Præmieskat
1. Chr. Thomsen, Tønder
2. Per Nielsen, Døstrup
3. Anne Gr. Hunderup, Frifelt

Døstrup byløb
2,3 km - vinderne
• Sarah Bindslev (damer)• Kim Kibsgård (herre)
• Mette Nielsen (piger)• Jeppe Block (drenge)

4,6 km – vinderne
• Søs Sandberg (damer)
• Niels Chr. Schmidt (herre)
• Lars V. Ittersum (børn)

Cykelringridning
Børn
1. Edith Mikkelsen2. Ditte Linnet Hansen

Voksne
1. Katrine Steffensen (konge)
2. Maria Andersen

Vinderne i Krolf:
• Jacob Schrøder (børn)
• Gitte Hansen (damer)
• Christian Falk (herre)

Skydning:
Børn:
1. Johannes Latter
2. Martinus Lund
3. Christian Ørtenblad

Voksne
1. Mogens Friis
2. Allan Haugaard
3. Knud Hansen

Blind
1. Allan Haugaard
2. Mogens Friis
3. Preben Friis

Gæt antal patronhylstre- det rigtige antal var 1751 stk.
1. Lene Lassen - 1769
2. Per Nielsen - 1775

Bordpyntning til festaften
Her kæmpes i 3 kategorier, og følgende blev præmieret
• Sjoveste: Kirsten Atzen - købmandsbordet
• Kreative: Maibritt Beck – Tyrkis strand
• Flotteste: Yrsa Jensen – blomster deko

Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Foto: Daniel Detlef
Annonce