Annonce
Ugeavisen Faaborg

Sejlklub udvider ungdomstilbud med nye joller

Faaborg Sejlklub har indkøbt to nye FEVA-joller til klubbens ungdomsafdeling. Foto: Peer Ryager Jakobsen
Annonce

Faaborg: Faaborg Sejlklub har med hjælp fra Aage og Johanne Louis-Hansen fonden samt DIF og DGI's foreningspulje og sommerpulje indkøbt to nye FEVA–joller til klubbens ungdomsafdeling.

Tilskuddene betyder, at Faaborg sejlklub nu har mulighed for at tilbyde sejlads i to-mands-joller og håber på den måde at kunne trække endnu flere nye unge sejlere til. Specielt også til de, der søger en mere social tilgang til sejlads i forhold til de tilbud, Faaborg Sejlklub allerede har indenfor énmands-joller. FEVA-jollen er et godt springbræt til andre to-mandsjoller, og tanken er at skabe to-tre besætninger, der vil deltage i ugentlig træning i sejlklubben.

Fokus vil være på at lære jollen at kende, have det sjovt på fjorden og forberede sig til at deltage i stævner til foråret. For at blive en del af et FEVA-team, kræves det, at man har lysten til at dygtiggøre sig og sammen med en makker sætte opnålige mål. Et FEVA-team sammensættes i samarbejde mellem sejlere og træner.

Hvis man går med en FEVA-sejler i maven, er man velkommen til at kontakte Faaborg Sejlklubs ungdomsafdeling på mail: ungdom@faaborg-sejlklub.dk . De nye FEVA-joller kan for den almindelige faaborgenser nydes på vandet under træning tirsdage og torsdage fra 16.30-19, hvor fjorden er fyldt med liv fra de mange andre jolletyper Faaborg Sejlklub også byder på.

Faaborg Sejlklub har indkøbt to nye FEVA-joller til klubbens ungdomsafdeling. Foto: Peer Ryager Jakobsen
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Faaborg

Haastrup fik overrakt prisen som Årets Landsby: - Nu er I en del af landsbyernes 'hall of fame'

Ugeavisen Faaborg

Kirketider uge 39

Annonce