Grindsted: Søndag aften lagde Grindsted Engsø vand til et noget anderledes Lucia-optog. Grindsted Ro- og Kajakklub havde pyntet klubbens kajakker og en enlig robåd med lyskæder og begav sig afsted fra klubhuset på Vestre Boulevard ved 19.30-tiden.
Beboere fra Sydtoftens Plejecenter havde taget opstilling ved kanalens første bro og kunne sende optoget godt afsted. Til tonerne af Santa Lucia blev der roet en runde på søen til glæde for de mange fremmødte tilskuere, der var enige om, at det var et smukt syn at se de lysende fartøjer glide forbi i mørket.
Lotte Goldschmidt, Grindsted Ro- og Kajakklub.Men alt i alt ser det ud til, at en ny tradition er født
Det er første gang, at Grindsted Ro- og Kajakklub har givet sig i kast med et Luciaoptog til søs. Det gav deltagerne noget læring til næste år. En mast var således lidt for høj til at gå under broerne, og musikken bliver til næste år lidt højere, så tilskuerne får mere ud af det.
- Men alt i alt ser det ud til, at en ny tradition er født, mener Lotte Goldschmidt fra Grindsted Ro- og Kajakklub.