Annonce
Ugeavisen Møldrup-Aalestrup

Legestue med gang i dansegulvet

Der var gang i den på dansegulvet til fredagens legestue. Privatfoto.
Annonce

Ulbjerg: Ulbjerg og Omegns Folkedanserforening var i sidste uge værter for en aften med masser af dans, og ikke mindre end 118 folkedansere valgte i den forbindelse at bruge aftenen i Ulbjerg Kultur- og Fritidscenter til foreningens årlige legestue. På scenen stod foreningens egen danseleder Helle Thorgaard som sammen med musikken Ivan & Co. sørgede for at gulvet var fyldt med danseglade folkedansere.

Folkedanserne i Ulbjerg kan allerede nu løfte sløret for at næste års legestue bliver afholdt den 7. februar 2020.

Ivan og Co. leverede musikken.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
ugeavisen.dk

- Der er ikke noget, jeg ikke tør

Annonce