Annonce
Ugeavisen Svendborg

100.000 kroner delt ud: Penge til klimakrigere, futtog og boldspil

Klimakrigerne ved Lue Lykke Henner (producer), Anne van Deurs (manuskripsforfatter og instruktør) samt Amalie Hoff (budget- og klimaansvarlig) modtog en donation af filialchef Linda Konstad. De 5000 kroner skal bruges til en lokal film om miljø og bæredygtighed - optagelserne begynder i øvrigt i denne uge i Svendborg. Foto: Michael Thorbjørnsen
Rise Spareskasse har uddelt 100.000 kroner til lokale foreninger og kulturelle initiativer.

Svendborg: Rise Sparekasses filial på Fåborgvej har ved en sammenkomst fredag i sidste uge uddelt midler til frivillige organisationer og foreninger i Svendborg.

- Vi takker for de rigtig mange ansøgninger, vi har modtaget. Det har været svært at vælge mellem de mange ansøgninger, for bag alle ansøgninger til forskellige projekter står der mennesker, som gør et godt og flot stykke frivilligt arbejde.

- Mange af projekterne skabes af ildsjæle, der udviser en pionerånd, fortæller filialdirektør Linda Kongstad, som glæder sig over, at sparekassens afdeling i Svendborg  i 2020 har forhøjet sit donationsbeløb til 100.000 kroner - tidligere var det på 50.000 kroner i 2019 og 75.000 sidste år.

Annonce

- I stedet for at give de få et større beløb, har vi valgt at give 13 lokale foreninger et mindre beløb, siger Linda Kongstad.

Svendborg Rabbits Venner, her ved direktør Poul Lindholm Christiansen (tv) og direktør Troels Mortensen, havde søgt og modtog penge til en træningsturnering for klubbens andethold. Foto: Michael Thorbjørnsen

Rise Spareskasse donationer er i denne omgang gået til: Klimakrigeren, Bøstrup Forsamlingshus, Rantzausminde Kystpark, Tåsinge Tennis og Padelklub, Tgi Tved Håndbold, Støtteforeningen "Det lille Futtog", Fyns Laboratorie for ung kunst, Gudbjerg forsamlingshus, Sydfyns Rideklub, Brugerforeningen Svendborg Forsamlingshus, Svendborg Rabbits Venner, Svendborg MTB Klub - Kvindegruppen, Bølgen, Svendborg

425.000 kroner fra alle filialer

Rise Sparekasse har i hele sit dækningsomårde uddelt pengegaver til 69 foreninger fordelt på hele Sydfyn og Ærø. I alt er 425.000 kr. uddelt til foreninger i alle størrelser med et vidtrækkende formål.

Håndboldafdelingen i Tved, her ved Rikke Beese (th) og Joachim Dørr, modtog 8000 kroner til nye bolde til de små årgange, sociale arrangementer og udstyr. Foto: Michael Thorbjørnsen

- Det er en stor glæde at støtte op om alle de lokale foreninger og de ildsjæle, der dagligt bidrager til liv og udvikling i vores lokalområder. Vores gaveuddeling er helt central i det arbejde - vi giver noget igen til den region, vi bor og lever i,  siger direktør Bjarne V. Nielsen i en pressemeddelelse.

Det Lille Futtog, som snart kører rundt i midtbyen igen, modtog 8000 kroner, som ifølge ildsjæl Poul Erik Andersen (tv) skal bruges på at få en professionel musiker til at lave en sang om toget. Foto: Michael Thorbjørnsen

- Vi er utrolig stolte af, at så mange foreninger har søgt vores gaveuddeling. Det viser, hvor engageret vores foreninger er og hvor meget de brænder for, at der fortsat skal være aktiviteter og tilbud til lokalområdet. Vi kan desværre ikke nå ud til alle, men opfordrer alle til at søge næste gang vi afholder vores gaveuddeling, slutter Bjarne V. Nielsen.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Svendborg

Toner fra Tårnet: Sommer med kærlighed, håb og drømme

Annonce
Annonce
Ugeavisen Svendborg

Hvad ved du om Delle?

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Svendborg

Svendborg Ghostwalk: Gåsehud og genfærd på gåtur

Ugeavisen Svendborg

Eeg og Fonnesbæk jazzer i gårdhaven

Ugeavisen Svendborg

Sommer er vandhundens paradis, eller?

Ugeavisen Svendborg

Små stjerner tumlede rundt

Ugeavisen Svendborg

Nye film i Scala: Michelin-stjerner, myreprinsesser, og megahurtige biler

Ugeavisen Svendborg

På fredag åbner Coop365 i Svendborg

Ugeavisen Svendborg

Yngre jazzløver brøler med Giant Steps

Ugeavisen Svendborg

Ugens kommentar: Hvor mange gange spiser du din mad?

Ugeavisen Svendborg

Lokale skoler tænker nyt: Der skal mere virkelighed ind i undervisningen

Ugeavisen Svendborg

Fysioterapi med padelbane i baghaven

Ugeavisen Svendborg

Genbrug: Nu kan du også sortere mad- og drikkekartoner til genanvendelse

Ugeavisen Svendborg

Futtog tager første tur efter renovering

Ugeavisen Svendborg

20.000 kroner til seniorer

Ugeavisen Svendborg

Har du overvejet Botox? Nu har du muligheden på Sydfyn

Ugeavisen Svendborg

Alt det usagte: Familiehemmeligheder på museum

Ugeavisen Svendborg

Skoleelever på to hjul: Søfart på cykel

Ugeavisen Svendborg

Donation til flagallé

Ugeavisen Svendborg

Kreative kvinder i nye rammer

Ugeavisen Svendborg

Lån og prøv en elbil i to dage

Ugeavisen Svendborg

Piberøg på Sydfyn i 20 år

Ugeavisen Svendborg

Naturklummen: Midsommer, hvidtjørne og hvide nætter

Annonce