Annonce
Ugeavisen Svendborg

Bank støtter basket

Svendborg Basketball Clubs formand Karin Olsen modtager donationen på 75.000 kroner fra konsulent Henrik Jensen fra Fonden for Fynske Bank. Pr-foto-

Svendborg: Maskinrummet”, Svendborg Basketball Clubs nuværende klublokale i Svendborg Idrætshal, er der, hvor hjertet slår og alle de gode ideer opstår på kryds og tværs af ledelse, trænere og medlemmer - og hvor også eliteholdet i Svendborg Rabbits har sin gang.

- Lokalet er gennem årene blevet en vigtig brik i vidensdeling med de andre foreninger på matriklen. Den store brug af lokalet gør, at det trænger til en opdatering, så det også passer til den rivende udvikling, klubben er inde i, fortæller klubbens formand Karin Olsen, som derfor glæder sig over en doantion på 75.000 kroner til formålet fra Fonden for Fynske Bank

Og pengene har hurtigt fået basketben at gå på.

Annonce

- Da SG-huset i sin tid blev bygget, blev vi lukket inde, og derfor er et af ønskerne at få ”åbnet” op til selve Idrætshallen ved hjælp af vinduer og døre med glas, så vi kan suge livet fra hallen med ind i ”Maskinrummet” og blive endnu mere synlige for resten af vores klub samt de øvrige aktører i huset, forklarer formanden i en pressemeddelelse.

- Samtidig er inventaret godt brugt, og der er behov for flere ”arbejdsstationer” med den stadig stigende aktivitet for både bredde og elite, siger Karin Olsen, som kan glæder sig over en klub med stigning i medlemstallet.

- ”Maskinrummet” er vores hjerte i klubben og derfor er denne modernisering en vigtig del af vores fremadrettede måde at arbejde på, på tværs af alle afdelinger lige fra ligaholdet til nano- og motionsholdene, så vi glæder ogs meget til at tage de "nye" omgivelser i brug, siger formanden.


Annonce
Annonce
Ugeavisen Svendborg

Hvem skal vinde årets kultur- og fritidspriser?

Annonce
Annonce
Ugeavisen Svendborg

25.000 kroner til forsamlingshus

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Svendborg

Mød nye veninder: Brunchklub for singlekvinder åbner i Svendborg

Ugeavisen Svendborg

Valgkamp uden røde roser: Socialdemokrater uddeler blomsterfrø

Ugeavisen Svendborg

Elever lærte at passe på lastbiler

Ugeavisen Svendborg

Naturvidenskabeligt foredrag: Pandemier i 200 år

Ugeavisen Svendborg

Åbne døre på Tåsinge: Aktiv weekend med øens kunstnere

Ugeavisen Svendborg

Imponerende jubilæum: 125 år med ure og briller i Svendborg

Ugeavisen Svendborg

Skumringstime: Fællessang med Povl Balslev

Ugeavisen Svendborg

Ahlefeldt og Arvingen: En fortælling af Esteher Rutzou

Ugeavisen Svendborg

Vor Frue Kirke: Fyraftenskoncert med Rasmus Krøyer

Ugeavisen Svendborg

Torben Wahlstrøm: Storyteller in concert

Ugeavisen Svendborg

Invitation til valgflæsk i Svendborg

Ugeavisen Svendborg

Har du en projektidé til 5700 Vest?

Ugeavisen Svendborg

Løver viser lokal kunst

Ugeavisen Svendborg

Ny bog: Lysten er en kvindes egen

Ugeavisen Svendborg

Take away-portalen Hungry opruster massivt i Svendborg med egen udbringning

Ugeavisen Svendborg

Nyd tonerne af landsstævnesangen over byen

Ugeavisen Svendborg

Mere natur i vejsiderne er på vej

Ugeavisen Svendborg

Emil tager turen fra fjerne kyster til Åbyskov

Ugeavisen Svendborg

Nyt kreativt tilbud for unge på Frederiksøen

Ugeavisen Svendborg

Unge inviteres til komik og politik

Ugeavisen Svendborg

Regionskandidater til vælgermøde

Annonce