Annonce
Ugeavisen Svendborg

Lokal sejlklub på vej ud af corona-farvandet

Svendborg Sunds Sejlklub arbejder på snart at kunne genåbne på både vand til lands. Arkivfoto: Katrine Becher Damkjær
Svendborg Sunds Sejlklub har oplevet modvind, men ingen grundstødninger under coronanedlukningen. Nu er man ved at gøre klar til 2021-sæsonen med nye stævner og tiltag.

Svendborg: Svendborg Sunds Sejlklub i Rantzausminde har også haft vinden lige imod sig under corona-stormen. I respekt for de mange forskellige restriktioner er det dog lykkedes sejlklubben at krydse sig nogenlunde igennem det til tider vanskelige corona-farvand uden alvorlige grundstødninger.

Planlagte stævner måtte sidste år reduceres til éndagsarrangementer, hvor deltagerne både på vandet og til lands måtte opdeles i adskilte sektorer og med reducerede deltagertal, mens
voksen-sejlerskolen i klubbens tre H-både var helt lukket i 2020.

- Den nok så væsentlige del af sejlsporten, det sociale samvær, har i sagens natur også været reduceret til næsten ukendelighed. Standerskifte, nytårskur og fællesspisninger har været helt aflyst. I det hele taget har sejlklubben som andre dele af samfundet i lange perioder været underdrejet og afventende, fortæller kasserer Frantz Christensen i en pressemeddelelse.

Annonce

En gruppe hardcore jollesejlere har dog vinteren igennem trodset vejrlig og kulde og fortsat træninger på vandet i deres en-mands OK-joller. En frisk omgang med omklædning i det fri - naturligvis.

Ny sæson på vandet forberedes

- Endelig skinner forårssolen og med udsigt til en langsom genåbning af samfundet kan sæsonen 2021 nu skubbes i gang. Under overfladen arbejdes der allerede ivrigt med forberedelser til forsommerens fem planlagte stævner for joller og kølbåde - alle med afsæt i Svendborg Sunds Sejlklub.

Også de yngste medlemmer af Svendborg Sunds Sejlklub ser frem til at komme på vandet igen. Arkivfoto: Katrine Becher Damkjær


- Ungdomsafdelingen er i stærkeste opstilling med tre meget engagerede unge trænere og en opgradering af sejlklubbens optimist-flåde med to spritnye optimistjoller og fornyet sejlgarderobe. Ungdomssejlerne har første sejladsdag torsdag 8. april kl. 17. Der sejles også i Zoom8 og de fire 2-mands FEVA-joller og Hobie Cat 16, fortæller Frantz Christensen.

Med absolut optimale forhold for jollesejlads i Rantzausminde har Svendborg Sunds Sejlklub de seneste år tiltrukket en stor gruppe OK-jollesejlere, hvoraf flere beklæder den dansk elite.


Endelig skinner forårssolen og med udsigt til en langsom genåbning af samfundet kan sæsonen 2021 nu skubbes i gang. Under overfladen arbejdes der allerede ivrigt med forberedelser til forsommerens fem planlagte stævner for joller og kølbåde - alle med afsæt i Svendborg Sunds Sejlklub.

Frantz Christensen


- Sejlklubben tilbyder, at nye OK-sejlere kan låne klubbens OK-jolle og med støtte fra de mere erfarne jollesejlere afprøve denne disciplin. Også en halv snes af to-mands-jolletypen Wayfarer har base i vores sejlklub sammen med adskillige andre jolletyper.

- Vi glæder os rigtig meget til at komme igang med 2021-sæsonen med fuld fokus på alle aktiviteter med joller, kølbåde, sejlerskole og sociale arrangementer. Og igen i år deltager Svendborg Sunds Sejlklub med et team i sejlsportsligaens 1. division, oplyser Frantz Christensen

Annonce
Annonce
Ugeavisen Svendborg

Biodiversitet og trafiksikkerhed cykler side om side

Annonce
Annonce
Ugeavisen Svendborg

Musikværtshus med ny ejer: Rasmus overtager Rasmus

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Svendborg

Gyldne dråber: Guld til Holm

Ugeavisen Svendborg

Giant Steps klar med sæsonens første koncert

Ugeavisen Svendborg

SIMAC slår rekord: Martime aspiranter flokkes til Svendborg

Ugeavisen Svendborg

Ugens kommentar: Hundetræning giver pote

Ugeavisen Svendborg

Tapas, tango og fortælling: Broholm forvandles til Buenos Aires

Ugeavisen Svendborg

Arier i vandkanten og under åben himmel

Ugeavisen Svendborg

Nye film i Scala: Film om Blixen efter Afrika - historien om en mester og hendes lærling

Ugeavisen Svendborg

Inkluderende fællesskab i varme skær af byens lygtepæle

Ugeavisen Svendborg

Ung frisør i ny rolle

Ugeavisen Svendborg

Brevkassen: - Jeg falder for spændende mænd - men det ender med psykisk og fysisk vold

Ugeavisen Svendborg

Musikskole står klar til ny sæson: Peder Most Garden opruster med tre nye undervisere

Ugeavisen Svendborg

Hesselager sportsuge klar med program

Ugeavisen Svendborg

Fællesklang: Væk byen til live med sang

Ugeavisen Svendborg

Havnens frie fugle: Udstilling går bag om drømme i et råt miljø

Ugeavisen Svendborg

300 hektar skov skal øge biodiversiteten i Svendborg Kommune

Ugeavisen Svendborg

Verdensmål lokalt og globalt

Ugeavisen Svendborg

Indvielse af ny skolebygning

Ugeavisen Svendborg

Verdensmester i badminton spiller nu tennis i Svendborg

Ugeavisen Svendborg

Tillykke med de to år

Ugeavisen Svendborg

Brætspilscafé på biblioteket

Ugeavisen Svendborg

Bjæf og knurren i hundeforening: Instruktører kapper hundesnoren og danner ny forening

Annonce