Annonce
Ugeavisen Svendborg

Penge til seniorer

Fonden for Fynske Bank har doneret 11.000 kroner til Svendborg Seniorakademi. Fra venstre side ses privatkundechef Erik Potempa, som overrækker checken til formanden for Seniorakademiet, Mette Marslund og foreningens IT-webmaster Jørn Jørgensen. Privatfoto
Annonce

Svendborg: Der er røget penge ind på Svendborg Seniorakademis konto, efter det har fået en varm håndsrækning fra Fonden for Fynske Bank. Den har doneret 11.000 kroner til akademiet, der har hjemme i Ørkildsgade, og som gennem 25 år har skabt aktiviteter for kommunens seniorer.

- Og pengene luner, forklarer formand Mette Marslund i en pressemeddelelse.

- Takket være denne fine håndsrækning fra Fynske Bank Fonden kan Seniorakademiet opretholde en god aktivitet i sine lokaler. Beløbet, som vi har fået doneret er gået til en ny projektor til vores lokaler, som vi har god brug for, lyder det fra formanden, som sammen med foreningens webmaster, Jørn Jørgensen, tog imod en check, som privatkundechef i Fynske Bank, Erik Potempa, personligt afleverede.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Svendborg

10 år med rock'n'roll

Ugeavisen Svendborg

Poesi i haven

Ugeavisen Svendborg

Julemærker i bycentret

Annonce