Annonce
Ugeavisen Vamdrup

Elever i 7. klasse kan få håndbold på skoleskemaet

Nu kommer der også til at stå håndbold på skoleskemaet for (fra venstre) Kasper Sall, Oskar Jessen og Naya Hartvig. Privatfoto
Fremover kan håndboldglade elever i 7. klasse på Vamdrup Skole vælge et fag, der er baseret på deres interesse. Det sker som resultat af et samarbejde mellem skolen og Vamdrup IF Håndbold.

VAMDRUP: Et nyt samarbejde mellem Vamdrup IF Håndbold og Vamdrup Skole betyder, at eleverne i 7. klasse fremover kan vælge håndbold som fag i skoletiden.

Håndboldglade elever får således mulighed for at vælge et fag, der er baseret på deres interesse, fortæller Morten Langvad fra håndboldklubbens bestyrelse.

- Vi vil gerne gå forrest og tage ansvar for samspillet på tværs i det lokale samfund. Vi vil udvikle vores klub endnu mere og give vores medlemmer et unikt tilbud. Det gør vi med dette samarbejde mellem skole og forening, hvor eleverne får mulighed for at fordybe sig i en fritidsinteresse, siger han.

Annonce

Eleverne på 7. årgang skal hvert år vælge mellem fire praktisk-musiske valgfag, som er bestemt af Børne- og Undervisningsministeriet: Musik, håndværk og design, madkundskab og billedkunst.

- Vi vil udvikle vores klub endnu mere og give vores medlemmer et unikt tilbud. Det gør vi med dette samarbejde mellem skole og forening, siger Morten Langvad, der er bestyrelsesmedlem i Vamdrup IF Håndbold. Privatfoto

Efterlyste anderledes valgfag

- Vi fik så besøg af to elever, som på vegne af hele årgangen efterlyste nogle lidt anderledes fag. Efterfølgende besluttede vi at arbejde videre med at skabe et interesse-baseret fag på 7. årgang, og siden fik eleverne ud fra deres interesser skabt tre nye fag, siger viceskoleleder på Vamdrup Skole, Jesper Skou Bendixen.

Ud over de tre fag lægger skolen op til et samarbejde med foreningslivet i Vamdrup. Det betyder, at eleverne kan vælge mellem de tre fag, de har været med til at skabe, og et fjerde, der er deres fritidsaktivitet. Træningen varetages udelukkende af foreningen.


Det er dejligt, at skolen lyttede til os, så vi kunne være med til at skabe nogle alternative valgfag, som har vores interesse

Kasper Sall, elev på Vamdrup Skole


- Eleverne har gennem hele forløbet været inddraget og selv været med til at skabe fagene, og det giver os som skole en unik mulighed for at komme tættere på foreningslivet i Vamdrup, som vi gerne vil endnu mere i fremtiden, siger Jesper Skou Bendixen, der håber, at flere foreninger vil deltage fremover.

- Vi har en idé om, at både 7. og 8. årgang kan få denne mulighed i skoleåret 22/23, siger han.

Håndboldholdet kommer til at bestå af to piger og 14 drenge, og træner bliver Julie Loop, der bor i Dalby og som også arbejder som træner i KIF. Hun har trænererfaring fra blandt andet Nordsjælland Håndbold/Team Helsinge og GOG/Oure.

31-årige Julie Loop, der bor i Dalby, bliver træner for håndboldholdet. Privatfoto

- Jeg har haft nogle gode samtaler med Morten Langvad om at træne eleverne i deres valgfag, og efter at have læst projektets beskrivelse er jeg ikke i tvivl om, at jeg rigtig gerne vil være en del af håndboldprojektet. Det er ildsjæle, når de er allerbedst, siger den 31-årige træner.

Annonce

Glad for, at skolen lyttede

Eleverne glæder sig ikke overraskende til det nye valgfag.

- Det er dejligt, at skolen lyttede til os, så vi kunne være med til at skabe nogle alternative valgfag, som har vores interesse, siger Kasper Sall, der sammen med Oskar Jessen tog initiativ til et møde med skolen om valgfag.

Oskar glæder sig til at få en ny træner.

- Vores trænere i klubben er rigtig gode, men efter flere år med de samme trænere kender vi jo de fleste øvelser, så en ny træner kan forhåbentlig give os nogle helt nye øvelser, vi ikke har prøvet før, siger han.

Naya Hartvig glæder sig også.

- Det bliver spændende at skulle træne med drengene, og jeg er sikker på, at vi kan få rigtig meget ud af det, da de jo er lidt mere fysiske i deres spil end os piger. Det kan vi godt lære noget af, siger hun.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Vamdrup

Efter lang corona-pause: Kinogruppen vil sætte gang i musikken igen

Annonce
Annonce
Ugeavisen Kolding

Er det fedt at være ung i Vamdrup?

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Vamdrup

Vamdrup Byforum er klar til fremtiden

Ugeavisen Vamdrup

Udsigt til billigere varme: Ny fjernvarmeledning mellem Vamdrup og Lunderskov er nu færdig

Ugeavisen Vamdrup

Nye ladestandere hos Vamdrup Biler

Ugeavisen Vamdrup

Fra Vamdrup til Spanien - bogaktuelle Per er blevet forfatter på fuld tid

Ugeavisen Vamdrup

Krolfere dyster om klubmesterskabet

Ugeavisen Vamdrup

Søger midler til nyt udstyr: Vamdrups akuthjælperbil skal kunne rykke hurtigere ud

Ugeavisen Vamdrup

Årsmøde i Vamdrup Byforum: Ildsjælene er klar til at tage en tørn mere

Ugeavisen Vamdrup

For første gang i halvandet år: Sjov Fredag vender tilbage

Ugeavisen Vamdrup

Politikere vil sælge biblioteket: - Det er vigtigt, at det stadig bliver et aktivt hus i byen

Ugeavisen Kolding

Brian overtager tanken efter Erling

Ugeavisen Vamdrup

Efter lange corona-måneder: Lindely er klar til ny sæson

Ugeavisen Vamdrup

Skoleelever cyklede 40.000 kroner ind til skolegårdsprojekt

Ugeavisen Vamdrup

Håndboldtrænere og -ledere hædret for frivillig indsats i corona-perioden

Ugeavisen Kolding

Puljemidler sætter fart i lokal forening

Ugeavisen Kolding

Art deco-udstilling åbner i Christiansfeld

Ugeavisen Vamdrup

Efter corona-forsinkelse: Messe med modeltog bliver nu sat på skinner

Ugeavisen Vamdrup

Nye ramper ved Arena Syd byder på udfordringer for skatere på alle niveauer

Ugeavisen Vamdrup

Elever i 7. klasse kan få håndbold på skoleskemaet

Ugeavisen Vamdrup

Nu skal der trædes i pedalerne: Vamdrup er klar til den store cykelfest

Ugeavisen Vamdrup

Handelsforeningen er med i cykelfestlighederne i Vamdrup

Ugeavisen Vamdrup

Jens og Peter har overvældende succes med lille opfindelse: Snart er deres dims til salg i meget af Europa

Annonce