Annonce
Ugeavisen Vamdrup

Vamdrup: Emma og Martin hædret med ungdomslederpriser

Emma Rechnagel og Martin Gamst Jensen Vamdrup bruger mange timer i Arena Syd i Vamdrup hver uge. Forleden blev de hædret for den frivillige indsats, de gør i Vamdrup Gymnastikforening. Foto: Thomas Holl
Emma Rechnagel og Martin Gamst Jensen har i flere år været frivillige indenfor gymnastik og parkour i Vamdrup Gymnastikforening. De kan godt lide at tage ansvar og lære fra sig, og det blev de belønnet for forleden.

VAMDRUP: - Vi var nok de sidste, der vidste det, så det var en overraskelse for os. Men vi er rigtig glade for priserne.

Sådan siger 17-årige Emma Rechnagel og Martin Gamst Jensen, 20, der forleden begge blev hædret med en ungdomslederpris fra Kolding Kommune.

De er medlemmer af Vamdrup Gymnastikforening, og det var foreningens formand, Tina Voss, der havde indstillet de to idræts-entusiaster for det frivillige arbejde, de yder. Priserne blev overrakt ved Arena Syd, hvor de to bruger mange timer hver uge.

Annonce

Flasket op med foreningsliv

Emma Rechnagel er i gang med sin fjerde sæson i Vamdrup Gymnastikforening. Hun har altid dyrket gymnastik og er desuden flasket op med foreningsliv. Hun har deltaget i trænerkurser og forløb for unge frivillige, og da hun gik på Ågård Efterskole, tog hun desuden en gymnastikinstruktør-uddannelse

Også Martin Gamst Jensen er i gang med sit fjerde år som instruktør i gymnastikforeningen, og det er ikke mindst parkour, der har hans store interesse.

Tidligere gik han på foreningens parkourhold og var blandt andet med til at etablere et parkourhold for de mindre børn. Han har også været instruktør på flere hold og er i denne sæson drivkraft på to hold.

De to instruktører kommer begge fra Vamdrup. De har altid interesseret sig for sport og kan godt lide at bevæge sig.


Vi kan kun anbefale andre at blive frivillige i en forening, hvis de har lysten og interessen – men man skal ville det, for man bruger mange timer på det

Emma Rechnagel og Martin Gamst Jensen, Vamdrup Gymnastikforening


- Det er dog ikke blevet til helt så meget på grund af coronaen, og man kan godt mærke det lidt på formen, lyder det med et smil fra Martin.

Annonce

- Man skal ville det

For både han og Emma ligger det naturligt at tage teten, når det drejer sig om sport.

- Vi kan godt lide at træne andre, at have ansvar, at lære fra os og at bruge tid på forberedelse. Vi kan kun anbefale andre at blive frivillige i en forening, hvis de har lysten og interessen – men man skal ville det, for man bruger mange timer på det, siger de.

- Og man behøver ikke at have et vildt stort gymnastisk talent for at være træner – det handler lige så meget om at være god til at tage styringen. Man skal kunne holde hovedet koldt og også have tålmodighed. Det kan nogle gange være nødvendigt, især når der er tale om mindre børn, smiler Emma, der ligesom Martin godt kan se sig selv i et lederjob en gang.

Lige nu har Martin sabbatår og arbejder som vikar i forskellige virksomheder, mens Emma går i 1.g på HTX på Hansenberg i Kolding.

Nu håber de bare, at de kan komme i gang med det frivillige arbejde under mere normale forhold. Indtil da kan de hygge sig med deres priser fra Kolding Kommune. Foruden æren og et diplom fik de nemlig begge en pose med forskellige lækkerier og gavekort til Slotssøbadet i Kolding.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Vamdrup

Ny forening vil sætte endnu mere gang i Vamdrup

Annonce
Annonce
Ugeavisen Vamdrup

Kunstgræsbane i oplandet rykker et stort skridt nærmere

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Vamdrup

Forsinket jubilæum: Ødis Skole rundede de 60 år

Ugeavisen Vamdrup

Ny ejer: Torvesalonen i Vamdrup bliver til Park Styling

Ugeavisen Vamdrup

Så blev det konfirmationstid i Vamdrup

Ugeavisen Vamdrup

I anledning af Genforeningen: Ødis Bramdrup får grænsesti

Ugeavisen Vamdrup

Peder siger farvel til Vamdrup Kirke - næsten

Ugeavisen Vamdrup

Brandfolk var på øvelse i midtbyen i Vamdrup

Ugeavisen Vamdrup

40-års jubilæum

Ugeavisen Vamdrup

Gadeteater: Vamdrup-elever fik en snak med skulpturen

Ugeavisen Kolding

Jepsen giver intimkoncert i kontorlokaler

Ugeavisen Vamdrup

Vamdrup: Hanne siger farvel til Torvesalonen

Ugeavisen Vamdrup

Renoveringen af Ødis Forsamlingshus er gået i gang

Ugeavisen Vamdrup

Udvider forretningen: Jens har øget sit fokus på kloakarbejde

Ugeavisen Vamdrup

For andet år i træk: Crazy Hours i Vamdrup er aflyst

Ugeavisen Vamdrup

Vamdrup: Nu svinger Sara saksen i privaten på Hvidøre

Ugeavisen Vamdrup

Vamdrup: Krolfklubbens bane atter hærget af knallertkørere

Ugeavisen Vamdrup

Hvem skal være Årets Vamdrupper? Du kan stadig indstille personer

Ugeavisen Vamdrup

Mehmet fra Vamdrup har åbnet sin egen møbel-webshop: - En drøm er gået i opfyldelse

Ugeavisen Vamdrup

Vamdrup: 83 procent af fjernvarmeledning er færdig

Ugeavisen Vamdrup

Populær sport kommer til Vamdrup: Arena Syd bygger padelbane

Ugeavisen Kolding

Stepping Natur- og Idrætsbørnehus får store muligheder efter støtte fra råd og fond

Ugeavisen Vamdrup

Hotel Vamdrup er åbnet igen: Tror på travl sommer

Annonce