Annonce
Ugeavisen Vejle

Mesterskab: Wedala kåret som bedste bokseklub

De to guldmedaljevindere og dermed jyske mestre 2019, blev Jacob Bank og Nikolai Terteryan i midten. De to sølvmedaljevindere, som måtte se sig slået i finalen, er Patrick Lika og Simon Rahbek Nielsen. Pressefoto
Annonce

Vejle: Bokseklubben Wedala, som forrige weekend var vært ved de Jyske Mesterskaber, modtog efterfølgende en formen hæder. Vejleklubben, som imponerede med fire mænd i finalerne, blev efter stævnet kåret som mesterskabets bedste klub, hvilket glædede klubbens formand Leif Lund.

- Dette er en fantastisk bedrift, og endnu større når det er på hjemmebane med en så stor og flot lokalopbakning i ryggen, lyder det fra formanden.

Leif Lund kunne samtidig infomere om et flot fremmøde i hallen; omkring 1800 mennesker troppede op for at følge de jyske mesterskaber.

Klubbens trænere modtog til pokalen for Mesterskabets bedste klub 2019. Fra venstre, Richo Højland, Arben Lika, Søren Svarrer Nielsen og Adam Bashanov. Pressefoto
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce