Annonce
Ugeavisen Varde

Award-aften hos Lions i Varde

Præsident Per Jespersgaard i midten med Madleine Kreilgaard og Birger Larsen. PR-foto
Annonce

Varde: Præsident Per Jespersgaard i Lions Varde fik afprøvet sin færdighed i uddeling af awards og sine talegaver på klubmødet for nylig. Hele fire hædersbevisninger blev uddelt.

Først fik Madleine Kreilgaard og Birger Larsen awards for deres 100 procent mødedeltagelse i det forgangne klubår.

Dernæst fik Herman Hansen den største udmærkelse i Lions – nemlig en udnævnelse som Melwin Jones Fellow. I begrundelsen nævnte præsidenten blandt andet Herman Hansens store engagement – først i det nu hedengangne Julelotteri blandt de syd- og sønderjyske Lionsklubber og JydskeVestkysten – dernæst som planlægger og koordinator af klubbens indsats som parkeringsvagter ved Varde Sommerspil.

Også Birger Larsen blev udnævnt til Melwin Jones Fellow. Per Jespersgaard pegede i sin begrundelse på Birger Larsens store engagement, hver gang der er nogle fysiske opgaver, der skal løses i klubben. Birger Larsen har i de seneste år været koordinator for klubbens indsats som hjælpere i forbindelse med Varde Handels store Julekalender på Torvet i Varde.

Herman Hansen t.v. blev udnævnt til Melwin Jones Fellow af præsident Per Jespersgaard. PR-foto
Den nye Melwin Jones Fellow Birger Larsen t.v. med præsident Per Jespersgaard. PR-foto
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Varde

25 års jubilæum

Annonce