Annonce
Ugeavisen Varde

Valgplakaten i lygtepælen

Op til kommunalvalget hang valgplakaterne i lygtepælene ude foran mit vindue. Jeg hilste på dem hver morgen.

 Jeg er taknemmelig for, at kandidaterne stiller op til valget. De gør et stykke arbejde for os alle sammen. Jeg er ikke enig med dem alle, men jeg ved, at vi har en fælles optagethed af det sted, vi lever.

Jeg skulle hilse og sige, at vores byrådspolitikere er alt andet end tyranner.

Morten Thaysen


Annonce

Hvor meget det betyder, har jeg erfaret i de sidste par måneder. Her har en god kollega og jeg arrangeret sangtimer, hvor vi har inviteret en del af politikerne i kommunen. De har alle fået til opgave at vælge fem sange fra højskolesangbogen, som har betydning for dem. Det har været givende at høre deres fortællinger og synge deres sange. Højskolesangbogen er ligesom salmebogen for mig en skat af sange, som udtrykker vores fælles liv her i landet. Uanset om vi er i Varde eller København, kan vi tage den frem og synge fra den. Sangene handler om tro, håb og kærlighed. De handler om erfaringer, som vi sammen har gjort os som mennesker. 

I en af dem står der en spids kommentar til de politikere, der vil bestemme over os: ”Det er lettest at holde et folk i skak, som slet ingen sange har.” En politiker, der vil tage sangene fra os, er derfor en tyran. Jeg skulle hilse og sige, at vores byrådspolitikere er alt andet end tyranner. For de har selv deres sange i den fælles bog, som betyder noget for dem. Det har været sange, som har mindet dem om deres skoletid eller deres vilde ungdom. Andre sange minder dem om mennesker, de elsker. 

Når de har fortalt om deres sange, har jeg nogle gange leet sammen med dem. Andre gange er jeg blevet rørt. Underligt nok er flere af dem kommet i den tro, at deres valg af sange har adskilt sig betydeligt fra deres politiske modstanderes sange. Men det har hver gang vist sig, at de har været rørende enige. For sangene udtrykker ikke forskellene, men det der er fælles.

Således har det vist mig, hvad politik er. Politik udspringer af det fælles liv, som vores sange handler om. Politik er udtryk for, at vi må dele os efter anskuelse, når det kommer til at værne om det. Men alle politiske anskuelse udspringer ikke desto mindre af den af den samme kærlighed til det fælles liv. Derfor hilste jeg på valgplakaterne i lygtepælen.


Annonce
Annonce
Ugeavisen Varde

Mød politihjemmeværnet ved Kvickly

Annonce
Annonce
Ugeavisen Varde

Corona har smittet positivt af på boligmarkedet i Varde Kommune

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Varde

Dykkerklubben i fantastiske nye lokaler

Ugeavisen Varde

Mange kender ikke ny regel: Din juleshopping på nettet kan koste dyrt

Ugeavisen Varde

Få nemt mere bevægelse ind i hverdagen

Ugeavisen Varde

Outrup-kører på 15 år kan blive Danmarks nye speedwaystjerne: Klub kalder ham kæmpetalent med enorme muligheder og belønner ham nu med flerårig kontrakt

Ugeavisen Varde

Få kokkenes hemmeligheder til den perfekte brune sovs

Ugeavisen Varde

Stort interview med 7-kantens formand: Nordsjællænderen, der vil arbejde for Vardes nye kulturfyrtårn og vende et faldende medlemstal

Ugeavisen Varde

Valgplakaten i lygtepælen

Ugeavisen Varde

Lidt er ALTID godt nok…

Ugeavisen Varde

Gør som de professionelle: Her er decembers vigtige haveopgaver

Ugeavisen Varde

Juletræet kom op på Torvet i Varde

Ugeavisen Varde

Janderup-kæmper snupper DM-titlen for fjerde gang på syv år

Ugeavisen Varde

Nu får Varde sit eget julekort lavet af lokal kunster: Udleveres gratis i byens butikker

Ugeavisen Varde

Nye skilte skal formidle kulturhistorie ved populære lokale naturområder

Ugeavisen Varde

- Jaaaaa, vi gjorde det piger: En fantastisk sæson for pigerne endte med en kæmpe sejr og kvalifikation til oprykningsspillet

Ugeavisen Varde

Blodpropper satte livet i perspektiv: Nu rykker Lisbeth og Jens fra Varde til Samsø

Ugeavisen Varde

Berit fra Oksbøl har skiftet slagterkniven ud med en skalpel: Blev omskolet i en alder af 49 år og boede på kollegie i Randers, mens hun studerede

Ugeavisen Varde

Gunnvør og Stine var i USA, da corona buldrede afsted: Boede hos Trump-supportere og stod på snowboard med batman

Ugeavisen Varde

Få overblikket: Det ved vi om kommunalvalget 2021 i Varde

Ugeavisen Varde

Sæt ord på kærligheden hver dag

Ugeavisen Varde

Afhængig af telefonen? Væn dig af med at tjekke dine apps hele tiden

Ugeavisen Varde

Morten var 20 år gammel og levede et liv i fest og farver, da han fik en diagnose, der ændrede hans liv: - Man bliver hurtigt voksen og finder ud af, hvad der er vigtigt i livet

Annonce