Annonce
Ugeavisen Vejen

Danske Seniorer i Brørup får del i sommerpakken

Danske Seniorer i Brørup har fået bevilget penge til en sensommerudflugt, hvor de blandt andet skal besøge Kaj Munks Præstegård. Arkivfoto
Annonce

BRØRUP: Danske Seniorer er en af de fem seniororganisationer, der hver fik fire millioner kroner fra regeringens sommerpakke. Pengene går til fordeling blandt de 400 medlemsforeninger til gratis arrangementer for 65+ i resten af 2020.

Formand for Danske Seniorer i Brørup, Lilly Laugesen, har søgt og fået bevilget penge til en udflugt for 50 af foreningens medlemmer.

- Den 1. september er der arrangeret en udflugt til Ulfborg-egnen. Vi starter på kafferisteriet Hede Kaffe, efterfølgende er der middag på Café Heden, og bagefter skal vi have en rundvisning på Kaj Munks Præstegård. Det er rigtig dejligt, at vi har fået mulighed for at forkæle vores medlemmer med en gratis udflugt, siger Lilly Laugesen.

Pladserne reserveres efter først til mølle-princippet, og skal foretages hos Lilly Laugesen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Vejen

Velkommen til benzinfolket

Ugeavisen Vejen

Opråb fra Broen i Vejen

Annonce