Annonce
Ugeavisen Vejen

Nyt ridebanespring til Ladelund

Filialchef i Sydbank, Lisbeth Kjær, lagde vejen forbi Ladelund Rideskole med en check på 7.500 kroner. PR-foto

Filialchef i Sydbank Lisbeth Kjær har været på besøg i Ladelund Rideklub. Med sig havde hun en donation fra Sydbank Fonden på 7.500 kroner. Beløbet skal bruges til klubbens store ønske om et nyt ridebanespring.

Springet vil løbende blive brugt af klubbens medlemmer, og derudover er der tre-fire stævner om året, hvor springet ligeledes vil blive brugt.

Lisbeth Kjær oplyser, at Sydbank Fonden er almennyttig fond, som har relativt brede formålsparagraffer med fokus på støtte til kulturelt og folkeligt arbejde. Ansøgning kan udfra disse paragraffer foretages af alle og ansøgningerne behandles i fondens bestyrelse ,der holder møder hvert kvartal.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Vejen

Sådan husker du mig-tiden: Fem gode råd til dig, der glemmer at prioritere dig selv

Ugeavisen Vejen

Linda P kommer til Vejen

Annonce