Annonce
Byliv

Vesterbroernes ultimative liste over lokale butikker, der leverer varen

Skilte i vinduet, her er det Klubben på Vesterbro. Vesterbro Bladet forsøget at samle den ultimative liste af lokale take-away-steder. Send dit bidrag til redaktionen. Foto: René Mølskov
Annonce

Opdateret 18.12.2020

Endnu engang er små lokale butikker, restauranter, cafeer og værtshuse lukket ned.

Mange vesterbroere vil stadig gerne bakke deres lokale butikker op, så de også er her, når vi igen kan gå på gaden som normalt. Derfor bringer vi vesterbroernes ultimative liste lokale butikker, der leverer varen.

En stor del af butikkerne stammer fra den liste, vi lavede i foråret, da Vesterbro lukkede ned for første gang. Hjælp os meget gerne med at opdatere listen. Skriv en mail til: red@vesterbroliv.dk med ændringer og kommentarer.

LÆS OGSÅ:Populært vesterbro-værtshus tvunget til nedlukning: Nu sender de gaveregn til Mændenes Hjem

Populært vesterbro-værtshus tvunget til nedlukning: Nu sender de gaveregn til Mændenes Hjem

MAD & DRIKKE

Dilis på Ny Carlsberg Vej 38, dilis.dk

Poonchai Thai restaurant Istedgade 1, poonchai.dk/

Burger Palace på Vesterbrogade 85, burgerpalace.dk

Restaurant Klubben, Enghavevej 4, https://www.facebook.com/klubbenenghavevej

FAMO, Saxogade 3, famo.dk

Slagter Ali Baba, Halmtorvet 10, slagteralibaba.dk

Italo Disco, Oehlenschlægersgade 5, italodisco.dk

Madglad, Eskildsgade 13, madglad.net

Græsk Smag, Vesterbrogade 109, graesksmag.dk

Deep, Vesterbrogade 89, deeprestaurant.dk

La mensa de benito, Dybbølsgade 57, dibenito.dk

Kødbyens Fiskebar, Flæsketorvet 100, fiskebaren.dk

Rødder - mad til døren, Kødbyen, rodder.dk

Grød, Vesterbrogade 105b, groed.com

Public, Halmtorvet 36, public36.dk

Ych, Enghave Plads 9, ych.dk

Madhuset, Oehlenschlægersgade 53, madhusetvesterbro.dk

Holm Cider, Istedgade 44, holmcider.dk

Niche Vine, Valdemarsgade 75, nichevine.dk

Leo”s pizzaria Vesterbrogade 112, leos-pizza.dk

Bento Restaurant & Bar, Helgolandsgade 16, uki.dk

Sprød, Oehlenschnlægersgade 50, sproedtakeaway.dk

Kihoskh, Sønder Boulevard 53, kihoskh.dk

Carl‘s Øl og Spisehus, Bag Elefanterne 20, carls.pub

Gerbola Vin, Vesterbrogade 204, gerbolavin.dk

Wrap House, Istedgade 58,

Musik Conditoriet, Vesterbrogade 148, 33 31 19 35

Gorda Empanadas, Enghavevej 5, gorda.dk

Cafe 98, Gl. Kongevej 9, cafe98.dk

Minimer, Dybbølsgade 55, minimer.dk

Ancestrale, Oehlenschlægersgade 12, ancestrale.dk

Elite Købmand, Knud Lavards Gade 2

SURT, Bag Elefanterne 2, facebook.com/surtcph

THROWS, Vesterbrogade 125, facebook.com/TROWSVesterbro/

South Indian Vesterbro, Vesterbrogade 38, southindian.orderyoyo.com

TØJ, SPIL, BEAUTY OG DIVERSE

Girlie Hurly, Istedgade 99, girliehurly.dk

Det Sorte Træ, Istedgade 112, detsortetræ.dk

PRAG, Vesterbrogade 98A, pragcopenhagen.com

Bastet & Bundet, Vesterbrogade 120, bastetogbundet.dk

Trævarefabrikernes udsalg –Vesterbrogade 99, traevarer.dk

Vesterbro Kontorforsyning , Vesterbrogade 66, vesterbro-kontorforsyning.dk

Urania Cykler, Gammel Kongevej 1, fribikeshop.dk

Clean your Closet, Vesterbrogade 70 (gavekort), cleanyourclosetsecondhand

Heidi & Bjarne, Istedgade 85, heidiogbjarne.dk

Normas, Estlandsgade 20, normasshop.dk

Bræt & Brikker, Fisketorvet, braetogbrikker.dk

Rockahula, Istedgade 91, rockahula.dk

Cool&Cozy, Dybbølsgade 62, coolandcozy.dk

Beauty Concept, Vesterbrogade 125, beautyconcept.dk

Thiemers Magasin, Tullinsgade 24, thiemers.dk

Lövendahl, Vesterbrogade 34, lovendahlcph.com

Mania Copenhagen, Enghave Plads 1, maniacopenhagen.dk

BEAT, Enghave Plads 13, beatcafe.dk

Luckyboysunday. Hedebygade 2, luckyboysunday.dk

Sidewalk Skateshop, Enghave Plads 10, sidewalkshop.dk

Kyoto, Istedgade 95, kyoto.dk

Designa København, Ved Vesterport 6, designa.dk/butikker/designa-koebenhavn

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Vesterbro

Kæmpe Galleri: Kødbyen i billeder

Nytårshilsen

Mere frihed til naturen i 2021

Annonce