Annonce
Vesterhavsposten

Rekordmange udstillere: 32 lokale kunstnere åbner dørene i påsken

Elsebeth Øberg er en af de 32 lokale kunstnere, der åbner dørene under kunstrunden i påskedagene fra langfredag til påskesøndag. Arkivfoto Karin Kjærsgaard
Annonce

Varde: 113 deltagere, de fleste malere og keramikere, er med i dette års udgave af Kunstrunden Sydvestjylland. Det rekordhøje antal og et stigende besøgstal fra hele landet smitter af på hele områdets turisme. Fra Varde Kommune deltager i alt 32 udstillere, heriblandt er tre museer.

Påsken er ensbetydende med, at langt over 10.000 kunstinteresserede fra det meste af landet strømmer til det sydvestlige Danmark for at besøge værksteder, atelierer, gallerier, kunstmuseer og kirker.

Kunstrunden Sydvestjylland foregår påskedagene 19., 20. og 21. april og sætter rekord i deltagerantal, idet 113 kunststeder åbner dørene mod 106 i 2018. Åbningstiden er alle dage kl. 11-17. Lokalt kan kataloget hentes på turistbureauer og biblioteker, og udenbys gæster kan få det tilsendt.

Blandt udstillere fra Varde Kommune er maleren Kate Skjerning, Oksbøl, der sammen med sin mand, fotografen Niels Linneberg, åbner hjemmet. I faktaboksen til denne artikel kan man se alle udstillere fra Varde Kommune. Og man kan se mere om Kunstrunden Sydvestjylland på www.kunstrunde.dk.

Kunstrunde: 32 Udstillere i Varde Kommune

Følgende kunstnere og museer i Varde Kommune udstiller i Kunstrunden Sydvestjylland:

Bente Jepsen, Strandvejen 89 6854 Henne St.by, www.zoombeeart.dk

Vinni Bakkensen, Galleri V, Søndersøvej 21, Dyreby 6854 Henne www.galleri-v.dk

Ravhuset Hennebjerg, Bjarke Holtzmann, Vesterkærvej 10 6830 Nr. Nebel

Elsebeth Øberg, Mærskhuset Mærskvej 10, Bork, 6830 Nr. Nebel www.maerskhuset.dk

Tina Henneberg, Storegade 23 6855 Outrup www.tinahenneberg.dk

Lars Wellendorf, Mærskhusvej 2 6830 Nørre Nebel, instagram.com/l.welle

Galleri Nornac, Bejsnapvej 20 6870 Ølgod www.gallery-nornac.jimdo.com

Susanne Gemmer, Biltoftvej 1, Næsbjerg 6800 Varde www.gemmer.dk

Ellen Ahrensback Roesgaard, Kvongvej 501 6800 Varde www.ellenporcelain.dk

Edith Baun, Hyldehaven 43 6800 Varde www.edithbaun.dk

Kunsthal vARTe Smedegade 35 D, 6800 Varde (indgang fra Spigerborgade) www.varte.dk

Birthe Gawinski Kunstlab, Kulturspinderiet i Varde, Vestervold 11 6800 Varde www.gawinskiphoto.dk

Kirsten Simested Kunstlab, Kulturspinderiet Vestervold 11 6800 Varde facebook.com/Gallerikisi

Mona Nygård Hansen, Juulsvej 12 6800 Varde facebook.com/MNHkunst

Kjeld Truberg Jensen, Kærhøgevej 5 6800 Varde www.galleritruberg.dk

Erik Dyhr Thomsen, Ternevej 6 6851 Janderup www.dyhrthomsen.dk

Gitte Vammen Keramik, Hallumvadvej 29, Kærup 6851 Janderup www.gittevammen.dk

Kate Skjerning Dalgårdsvej 34 6840 Oksbøl www.kateskjerning.dk

Niels Linneberg, Dalgårdsvej 34 6840 Oksbøl www.nielslinneberg.dk

Ebbe Paludan, Buen 12 6840 Oksbøl www.ebbepaludan.dk

Ann Møller, Thorsvej 6A 6840 Oksbøl www.annmoller.dk

Lause Søgaard ”Galleri Når Skiltet Er Ude” Ho Bugt Vej 41, Kjelst 6852 Billum

Keramisk Kontor, Tane Hedevej 63, Ho 6857 Blåvand www.keramiskkontor.dk

Karen Hestbech, Tane Hedevej 42 6857 Blåvand

Nymindegab Museum, Vesterhavsvej 294, Nymindegab 6830 Nr. Nebel www.vardemuseerne.dk/museum/nymindegab

Janus, Vestjyllands Kunstmuseum, Lærkevej 25, 6862 Tistrup www.janusbygningen.dk

Museum Frello, Kirkepladsen 1 6800 Varde www.ottofrello.dk

Lis Spangsberg Sørensen, Roustvej 126, Roust, 6818 Årre, www.lisspangsberg.dk

Strand-Galleriet.dk, Vejers Havvej 72, 6853 Vejers Strand

Birthe Johansen, Troldholmvej 9, Vrøgum, 6840 Oksbøl, www.facebook.com/BiijoArt/

Linda Sejersen Thomsen, Abildhedevej 3, Nordenskov, 6800 Varde

Anne Merete Nilausen, Langhedevej 6, Tinghøj, 6800 Varde, www.galleritinghoj.dk

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce