Viborg/Ringkøbing: Hvis man vil smage Fish 'n' Chips tilberedt af Kevin Taylor - og gerne serveret med en engelsk øl - må man et godt stykke væk vestpå.
27. juni åbner Fish 'n' Chips igen, men altså ikke i Viborg, som indehaver Kevin Taylor ellers holdt en dør på klem for, da han lukkede restauranten i Viborg.
Kundegrundlaget var for småt i domkirkebyen, lyder det fra restauratøren, der fik et tilbud om et nyt sted i Ringkøbing, som nærmest var skræddersyet til ham.
Og det er ikke blot en sommerflirt i turistsæsonen. Restauranten kommer til at have åben året rundt i feriebyen.
- Jeg har været meget i tvivl undervejs, for der var også mange positive tilbagemeldinger i Viborg. Men jeg kan ikke leve af positive tilbagemeldinger. Jeg savnede simpelthen kunder og tænkte, at det kunne løses ved at flytte. Mulighederne i Ringkøbing var bare bedre end det, jeg kunne finde i Viborg, lyder vurderingen fra Kevin Taylor, der fortsætter:
- Jeg vil hellere kunne sige, at hvis det ikke kommer til at gå, så er det min egen skyld. Sådan synes jeg ikke, at det var i Viborg. Og derfor turde jeg heller ikke starte op igen i byen.
Kevin Taylor ser en masse udviklingsmuligheder i Ringkøbing i kraft af, at det er en fiskerby, at der kommer mange købelystne tyskere – og at turismen i øjeblikket udvikler sig i en positiv retning.
- Samtidig får jeg muligheden for at få en ølhave - a beer garden. Det har været et ønske for mig længe, fortæller Kevin Taylor, der har masser af forskellige engelske øl på menukortet.
Kevin TaylorJeg har været meget i tvivl undervejs, for der var også mange positive tilbagemeldinger i Viborg. Men jeg kan ikke leve af positive tilbagemeldinger.