Annonce
Viborg Nyt

Mens vi venter… Dansere mødes over Zoom

Danserne mødes over Zoom fra deres hjem. Privatfoto
Annonce

Viborg: Når corona-situationen igen tillader det, er Shape Up & Dance naturligvis klar til den ægte vare: at mødes og træne med alt hvad det har med sig af social værdi.

Men indtil har det faktisk ikke været så skidt endda at mødes over nettet på Zoom og danse zumba, crossdance og hitfit dance.

- Vores medlemmer er rigtig glade for, at vi kan tilbyde den samme gode træning for dem online, så de stadig kan holde sig aktive. Og vi mærker en øget interesse for at træne med os online, lyder det fra indehaver af Shape Up & Dance, Karina Flensborg Hørup.

Hun fortsætter:

- Vores oplevelse er, at det er supernemt for vores medlemmer at bruge Zoom, hvor vi afholder holdende. Vi kan også se, at nogle af medlemmerne har deres børn med til træning, hvilket er skønt. Og så får man en lille følelse af at være sammen. Vi kan uden at blinke sige, at der er en rigtig god energi og dejlig stemning på vores online hold.

Shape Up & Dance har til huse på Brovej 17 i Viborg, når de igen må åbne for fysiske møder til dans.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Viborg Nyt

Når en drøm bliver til virkelighed

Viborg Nyt

Ny ung filialdirektør hos Nordea

Viborg Nyt

Kan kunsten redde verden?

Viborg Nyt

Se din partner med nye briller

Viborg Nyt

Hvorfor skrive en "ikke-historie"?

Annonce