Annonce
Ugeavisen Esbjerg

200.000 kroner til Recovery Bulls

Torsdag aften havde Recovery Bulls i Esbjerg besøg af 3F, hvor deres lokale repræsentant, Jakob Lykke, overraskede med en check på hele 200.000 kr. en anerkendelse af foreningens arbejde, der følger med. Direktør og stifter af Recovery Bulls, Even Ramsland (bagerste række, yderst til højre), er begejstret for donationen fra 3F og den anerkendelse af foreningens arbejde, der følger med. - Vi er utrolig glade for 3F´s donation, der gør det muligt for os at igangsætte vores landsdækkende initiativ, UdsatteLigaen. Dette for en stor gruppe sårbare borgere, som har brug for en hjælpende hånd til at komme ud af en svær situation. Når man ikke er på arbejdsmarkedet eller er en del af almindelige sociale fællesskaber, kan man godt glemme, hvordan man overhovedet deltager i aktiviteter sammen med andre. Men vi synes, vi har fundet en god model til at hjælpe deltagerne videre i deres liv ved både at forbedre deres sundhedstilstand og samtidig lade dem indgå i nye, meningsfyldte fællesskaber, siger Even Ramsland. Foto: Privat

Donation: For udsatte borgere er der lang vej til fitnesscenteret, hvilket blandt andet skyldes dårlig fysisk form og manglende økonomisk råderum. Ofte mangler det mentale overskud til at deltage i sportslige aktiviteter også, ligesom mange kæmper med både ensomhed og sindslidelser.

Recovery Bulls, der begyndte lokalt i Esbjerg og har vokset sig stort, har imidlertid fundet nye veje til at løfte borgere på kanten af samfundet gennem fælles idrætsaktiviteter, og nu modtager foreningen 200.000 kroner fra 3F til sit arbejde for socialt udsatte i Danmark.

Selve idrætsaktiviteterne tager udgangspunkt i deltagernes fysiske form, og der er aktiviteter til alle niveauer. Har man været fysisk inaktiv i mange år, kan man eksempelvis være med til dart, bueskydning, pool og petanque. For dem i lidt bedre form tilbydes aktiviteter som fodbold, badminton, svømning og yoga. Der er en idrætsgren for enhver, og fælles for alle aktiviteter er, at de er gruppebaserede og dermed har både et sundhedsmæssigt og et socialt sigte.

Annonce

rwe

Annonce
Annonce
Ugeavisen Esbjerg

Tak til musikken

Annonce
Annonce
Ugeavisen Esbjerg

3.000 buske og træer skal skabe trivsel

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Esbjerg

Byparken får et kæmpeløft

Ugeavisen Esbjerg

Succes med spegepølser

Ugeavisen Esbjerg

Vi skal ville udvikle hele byen

Ugeavisen Bramming

Klar til den store eksamen

Ugeavisen Esbjerg

Grønlandsk gudstjeneste var en succes

Ugeavisen Esbjerg

Der skal fortsat strikkes på Fanø

Ugeavisen Esbjerg

Team Esbjerg skal tage smilet med hjem fra Aarhus

Ugeavisen Esbjerg

Spillested tager visse forbehold

Ugeavisen Esbjerg

Tyve stjal dobbeltsenge for 1.2 millioner kroner

Ugeavisen Esbjerg

Skattecenter åbnede med smil og skål

Ugeavisen Esbjerg

To liste T i kandidattest

Ugeavisen Esbjerg

Hvor er du Omvendt?

Ugeavisen Esbjerg

Umage par satte røde plakater op

Ugeavisen Esbjerg

Esbjerg Kommune nummer 43 i stor idrætsundersøgelse

Ugeavisen Esbjerg

Et godt gys i Broen til Late Night

Ugeavisen Esbjerg

Filmklassiker i musicaludgave

Ugeavisen Esbjerg

Lose og Lykke i infight i Østerbyen

Ugeavisen Esbjerg

Forurenet jord skaber problemer for power to X-anlæg i Måde

Ugeavisen Esbjerg

Minister slår fast: Anbragte børn har ret til samvær med forældre og søskende

Ugeavisen Esbjerg

Mentornetværk i knibe

Ugeavisen Esbjerg

Udenlandske hovednavne til spritny ny metalfestival

Annonce