Rynkeby: - Man skulle tro, at der var nogle med mange høns, sagde Søren Kornbek med slet skjult humor til avisen i januar.
Her fortalte han, at han gentagne gange har oplevet, at der er blevet kastet med æg på facaden og ruderne til den ejendom i Rynkeby, hvor han bor i lejlighed.
I januar oplevede Lotte Borg Jensen, der er genbo til den bygning på Rynkeby Bygade, hvor Søren Kornbek bor, også, at hendes hvide Toyota Yaris blev ramt af æg.
Lotte Borg JensenDet er bare svært at få det æg af igen.
Nu, få måneder efter, er hun igen kommet ud til en bil, der er plasket ind i æggemasse. Denne gang er hendes bil blevet ramt bagpå.
- Første gang var det simpelthen hele den side, der vendte ud mod vejen, der var smurt ind i æg, forklarer hun.
Og de to er ikke alene. På Facebook beretter en stribe borgere i Rynkeby, at de også har været udsat for æggekast.
Meldes til politiet
Lotte Borg Jensen har en formodning om, at der kan være tale om drengestreger.
- Jeg har en mistanke om, at det er det, men man skal jo helst tage dem på fersk gerning, konstaterer hun.
- Det er bare svært at få det æg af igen, understreger Lotte Borg Jensen, som nu skal i sving med at få fjernet æggeresterne af sin bil.
Når æg bliver brugt som kasteskyts på biler, kan det også efterlade bilerne med skader på lakken. Derfor er der også tale om hærværk, der vil blive meldt til politiet.
I begyndelsen af april fik politiet en række anmeldelser om æggekast i Odense og i Kerteminde, hvor to mænd ved en af episoderne efterfølgende blev påkørt og fragtet til OUH for akut behandling.