Annonce
Lokalavisen Assens

Ny forening puster nyt liv i sambaen i Assens

Nu skal der mere liv i Assens, mener den nystiftede forening Liv i Assens. Foreningen sørger blandt andet for, at sambaoptoget vender tilbage til byen efter 10 år. Forrest fra venstre Charlotte-Heide Jørgensen, Brita Leth Rehn og Pia Johansen, alle fra foreningen Liv i Assens. Bagerst fra venstre Mogens Lykke Olsen, bestyrelsesmedlem i Liv i Assens, Per Helding Madsen, skoleleder på Peter Willemoesskolen, og Søren Edlefsen, bestyrelsesmedlem og fundraiser i Liv i Assens. Foto: Søren Plovgaard
Den nystiftede forening Liv i Assens arrangerer sambaoptog i lørdag 29. august. Peter Willemoesskolen i Assens bliver omdrejningspunkt for begivenheden.
Annonce

Assens: - Mange har banket på døren for at få sambaen tilbage i Assens.

Sådan siger eventmager og tidligere ugeavisdirektør Mogens Lykke Olsen, Assens.

Han stod i mange år bag det højtprofilerede samba-arrangement, der lukkede og slukkede for ti år siden i den vestfynske købstad.

Mogens Lykke Olsen luftede allerede for et år siden, at han var i færd med at afsætte sit hjertesbarn til anden side. Og efter en omtale i Lokalavisen fik han fire henvendelser fra interesserede aktører.

Og nu er det både sikkert og vidst: Sambaoptoget vender tilbage i gaderne i Assens lørdag den 29. august.

Det er den nystiftede forening Liv i Assens, der har påtaget sig opgaven med at arrangere sambaoptog i Assens. Det kommer til at ske i et tæt samarbejde med Peter Willemoesskolen i Assens.

Foreningens formand, skolelærer Britta Leth Rehn, har selv tidligere deltaget i sambaen i Assens sammen med foreningens næstformand Charlotte Heide-Jørgensen, der også er formand for skolebestyrelsen på Peter Willemoesskolen.

- Vi vil gerne profilere Peter Willemoesskolen lidt mere, og det mener vi, at sambaoptoget kan være en god anledning til, siger Brita Leth Rehn.

Skolen kommer til at levere mange af deltagerne i sambaoptoget til august, og lærere og elever holder temauge om Brasilien og samba i ugen op til selve optoget.

- Det er et arrangement, som jeg synes falder godt i tråd med, at Peter Willemoesskolen er udpeget som Unicef-rettighedsskole, og det er fint, at det er Liv i Assens, der har serveretten til arrangementet, siger skoleleder Per Helding Madsen.

Foreningen Liv i Assens overtog i sidste måned cirka 600 kostumer, der har været deponeret i kasser, siden sambaen lukkede ned i 2010.

Mogens Lykke Olsen har aldrig lagt skjul på, at det er svært at lave penge på sambaoptoget. Liv i Assens skal nu ud at søge økonomisk støtte fra eksempelvis erhvervslivet, de frie kulturmidler og andre, der kunne tænke sig at støtte arrangementet. Bestyrelsesmedlem Søren Edlefsen har samtidig påtaget sig rollen som fundraiser i foreningen.

- Vi starter på et niveau, hvor alle kan være med, og jeg håber på både velvilje og opbakning fra kommunale instanser og handelslivet, siger Mogens Lykke Olsen, der har sagt ja til at være konsulent for sambaen det første år.

Annonce

Informationsmøde

De næste måneder gælder det for foreningen Liv i Assens om at få styr på databaser, tilmeldinger og praktiske gøremål som reparationer af sambatøjet. Der oprettes i den anledning et sambakontor hos kasserer Pia Johansen i Østergade 68 i Assens.

Det er planen, at liv i Assens skal tage sig af selve sambaoptoget, der starter klokken 10 og varer til klokken 14, hvor danserne svinger ind i Tobaksgaarden. Her vil der være garden party og musikfestival i Tobaksgaardens gård til sent ud på aftenen med musik af lokale bands og med sambadeltagerne som omdrejningspunkt.

Foreningen Liv i Assens holder informationsmøde i kantinen på Peter Willemoesskolen onsdag 25. marts klokken 17.

- Vi håber, at mange har lyst til at møde op og høre om sambaen. Vi har brug for at høre fra nogle af de mange tidligere hjælpere, men alle er velkomne til mødet, oplyser Brita Rehn Leth og understreger samtidig, at alle har adgang til at deltage i sambaoptoget.

Det er tanken, at foreningen Liv i Assens på sigt også skal arbejde på at skabe andre kulturelle oplevelser i byen.

Liv i Assens

Foreningen Liv i Assens består af formand Brita Leth Rehn, næstformand Charlotte Heide-Jørgensen, kasserer Pia Johansen samt de menige bestyrelsesmedlemmer Søren Edlefsen og Mogens Lykke Olsen.

Foreningen har overtaget alle kostumer og materialer fra foreningen Samba i Assens.

Liv i Assens står blandt andet bag sambaoptoget i Assens lørdag den 29. august.

Der holdes informationsmøde om sambaoptoget i kantinen på Peter Willemoesskolen i Assens onsdag den 25. marts klokken 17.

Nu skal der mere liv i Assens, mener den nystiftede forening Liv i Assens. Foreningen sørger blandt andet for, at sambaoptoget vender tilbage til byen efter 10 år. Forrest fra venstre Charlotte-Heide Jørgensen, Brita Leth Rehn og Pia Johansen, alle fra foreningen Liv i Assens. Bagerst fra venstre Mogens Lykke Olsen, bestyrelsesmedlem i Liv i Assens, Per Helding Madsen, skoleleder på Peter Willemoesskolen, og Søren Edlefsen, bestyrelsesmedlem og fundraiser i Liv i Assens. Foto: Søren Plovgaard
Nu skal der mere liv i Assens, mener den nystiftede forening Liv i Assens. Foreningen sørger blandt andet for, at sambaoptoget vender tilbage til byen efter 10 år. Forrest fra venstre Charlotte-Heide Jørgensen, Brita Leth Rehn og Pia Johansen, alle fra foreningen Liv i Assens. Bagerst fra venstre Mogens Lykke Olsen, bestyrelsesmedlem i Liv i Assens, Per Helding Madsen, skoleleder på Peter Willemoesskolen, og Søren Edlefsen, bestyrelsesmedlem og fundraiser i Liv i Assens. Foto: Søren Plovgaard
Annonce
Annonce
Lokalavisen Assens

Bryllup

Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce