Annonce
Midtsyd

SønderjyskE: Glen Riddersholm er færdig som cheftræner

Cheftræner Glen Riddersholm forlader SønderjyskE Fodbold med omgående virkning.
Glen Riddersholm er færdig som cheftræner i Sønderjyske.

SØNDERJYSKE: Onsdag annoncerede SønderjyskE Fodbold en række strategiske ændringer i klubbens ledelsesstruktur for sæsonen 2021/2022 i en pressemeddelelse.

Cheftræner Glen Riddersholm forlader SønderjyskE Fodbold med omgående virkning. Klubben vil udnævne tre nye nøglepersoner til at udføre sin strategiske vision: CEO (fodbolddirektør, red.), Head of Player Development and Recruitment samt en cheftræner.

- På vegne af alle i SønderjyskE ser vi frem til at indlede en ny æra med tre vigtige strategiske ansættelser, der gør det muligt for os at bygge videre på succesen i sæsonen 2020/2021. Vi er taknemmelige for Glen Riddersholms ledelse som cheftræner i løbet af de seneste to år. Glen har efterladt en positiv indvirkning på vores hold og har med succes ført klubben til to på hinanden følgende danske pokalfinaler. Vi ønsker Glen held og lykke i hans fremtidige opgaver, udtaler ejer Robert Platek i en pressemeddelelse.

Annonce

- Med en ny CEO  ser vi en tid til strategisk vækst inden for områder som spillerudvikling, udvidelse af ungdomsprogrammet og strategisk outreach. Vi ser frem til at byde det nye lederteam velkommen, når vi går stærkere end nogensinde ind i sæsonen 2021/2022.

To pokalfinaler i træk

Administrerende direktør i SønderjyskE Elitesport, Klaus Rasmussen, udtaler:

- Først og fremmest vil jeg gerne takke Glen Riddersholm for den store indsats, han har lagt i SønderjyskE, hvor han har arbejdet hårdt og loyalt. Han har stået i spidsen for holdet, der har spillet sig i to pokalfinaler i træk og sikret klubben det første trofæ, samtidig med at vi har sikret overlevelse i 3F Superligaen, og på den måde har han skrevet sig ind i historiebøgerne hos os. Vi takker ham mange gange for den store indsats og ønsker ham alt det bedste fremover.


Først og fremmest vil jeg gerne takke Glen Riddersholm for den store indsats, han har lagt i SønderjyskE, hvor han har arbejdet hårdt og loyalt.

Klaus Rasmussen, SønderjyskE Elitesport


Cheftræner Glen Riddersholm kom til SønderjyskE i januar 2019 efter at have haft stillinger i Vendsyssel FF, AGF og FC Midtjylland, hvor han førte klubben til det danske Superliga-mesterskab 2014-15. SønderjyskE er i øjeblikket i gang med at søge efter hans efterfølger.

Annonce
Annonce
Midtsyd

Sten-mariehøns spreder glæde i Agerskov og Branderup

Annonce
Annonce
Midtsyd

Ribekvinder vil gå et spadestik dybere med stressramte: Starter retrætecenter midt ude i naturen

Annonce
Forsiden netop nu
Midtsyd

Fornem donation til Tørning Mølle

Ugeavisen Haderslev

Ocean rescue camp kommer til Vedsted Søbad

Midtsyd

Det så "skidt" ud: Sur smiley til Centrum Steak House i Vojens

Midtsyd

Malene fra Tønder er ny leder på Toftegården: - Der skal være tid til ekstra omsorg

Midtsyd

Fest og dans: Vennekredsen tog på hotel

Midtsyd

Heller ingen galla på STUK i år: Studenterne holder deres egen fest

Midtsyd

Daniel K. Hansen klar til sin 11. sæson i SønderjyskE Ishockey

Midtsyd

Anders Førster bliver assistenttræner i SønderjyskE Ishockey

Midtsyd

Nyt projekt: Orgelspirerne blomstrer i Gram

Midtsyd

Vojens BI hyldede "årets fiduser"

Midtsyd

SønderjyskE henter ny rekrutteringschef i England

Midtsyd

Tysker bliver ny cheftræner for SønderjyskE

Midtsyd

Klar til 13. og 14. sæson: To år mere til Steffen Frank

Midtsyd

STUK-studenter springer ud over to dage: Farfar Paul satte huen på Jonas´ hoved

Midtsyd

Sankt Hans i Vojens: Ny præst holder båltalen

Midtsyd

Milepæl: Kronprinsen lagde grundstenen for F-35 Campus

Midtsyd

Farvel mundbind: Bibliotekerne tager igen imod med et smil

Midtsyd

Ny lysner det: Sct. Hans Aften på Tørning Mølle

Midtsyd

Høllevang-elever slår et slag for miljøet

Midtsyd

Flemming vil gerne have flere rickshaw-piloter til Gram

Midtsyd

Nyt liv i markant bygning: Agerskov har fået sit eget kræmmermarked

Annonce