Annonce
Ugeavisen Ribe

Klodset forening i Ribe bygges op

Henrik Olsen har fået en grafiker til at rentegne en af hans egne skitser, som så skal blive til foreningens logo.
Annonce

Ribe: Efter et velbesøgt informationsmøde i december er den lokale LEGO forening nu klar til den stiftende generalforsamling. Det sker onsdag 15. januar klokken 19 i Mødestedet i seminarieHuset. Her skal der vælges formand, ligesom foreningens navn officielt skal godkendes.

- Vi må ikke bruge det beskyttede navn LEGO i forbindelse med navnet på en klub eller en forening. Derfor måtte jeg lægge hovedet i blød, og kom så ret hurtigt på navnet Ribe-Klodsen. Navnet blev ved med at sidde i mit hoved, og så kunne jeg jo ligeså godt få det ud, fortæller idémand bag foreningen, Henrik Olsen.

Derudover skal foreningens vedtægter også godkendes, og heri er det lagt op til, at medlemmerne skal være fyldt 13 år for at være med.

- Vi vil ikke blive som en traditionel sportsklub med børnetrænere og sådan, så måske vil det være godt, hvis barnet til en vis grad er selvhjulpen. Aldersgrænsen er dog noget af det, vi skal diskutere den 15. januar, understreger Henrik Olsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Annonce