Annonce
Ugeavisen Ribe

Ribe har fået en ny svømmeklub med nye tanker og ideer

Liselotte Christensen har startet en ny svømmeklub som arbejder ud fra nye principper. Privatfoto
Liselotte Christensen har startet en ny svømmeklub i Ribe, der arbejder ud fra nogle anerkendte principper.

Ribe: Den lokale svømmeentusiast og ekspert, Liselotte Christensen, har starter en afdeling af YPISA Svømmeskole i Ribe Svømmebad.

- Vi lærer ikke vores medlemmer at svømme mekanisk, men vi lærer dem at svømme, når deres behændighed i vandet er optimal. Når man tidligere har set børn kæmpe med stilarter, så er det netop, fordi instruktørerne er startet med at fokusere på stilarterne førend, svømmeren mestrer grundfærdighederne, og forståelsen af vandet er erfaret, siger Liselotte Christensen.

I mange år har hun tilbudt voksne at lære at svømme crawl, og det gør hun stadig. Der er nemlig et voksen-crawlhold med plads til flere i svømmeklubben. Det henvender sig til alle der har lyst til at lære crawl-disciplinen, men også til dem, som vil være endnu dygtigere.

Annonce

Vi lærer ikke vores medlemmer at svømme mekanisk, men vi lærer dem at svømme, når deres behændighed i vandet er optimal. Når man tidligere har set børn kæmpe med stilarter, så er det netop, fordi instruktørerne er startet med at fokusere på stilarterne førend, svømmeren mestrer grundfærdighederne, og forståelsen af vandet er erfaret

Liselotte Christensen

Hun er af den klare opfattelse, at hvis man får startet for tidligt med fokus på at skulle svømme baner eller fra kant til kant, så vil svømningen blive mekanisk.

- Vi træner mange forskellige og vigtige elementer på vores hold, og jeg har stor fokus på skadesforebyggende træning. Voksne mennesker har ikke samme fleksibilitet som de unge, og vi kan med forkert træning og belastning hurtige skade kroppens mest komplekse led.

- Der er også altid lidt luksus med i pakken, for vi nyder også af og til en omgang saunagus efter en god træning. Vores mål er at skabe en tidlig succes i vand, så børnene og de voksne forelsker sig i vandet og derfor vil fortsætte deres vandrejse selv, når de slipper os igen.

Udover Liselotte Christensen er hendes søn, Alexander, også tilknyttet svømmeklubben. Han har været en stor inspiration for mange af de metoder, som Liselotte har udviklet for både dansk og international svømning.

YPISA modellen handler om selvredning og vandglæde, og det er udelukkende de tanker, der ligger til grund for svømmeskolen. På børneholdet arbejder de primært med selvredningsstigen og de fire grundfærdigheder, så børnene lærer det vigtigste - nemlig at kunne klare sig selv i vandet.

Annonce
Annonce
Ugeavisen Ribe

18-årige Anders er i lære som anlægsstruktør: - Jeg vil udbrede kendskabet til uddannelsen

Annonce
Annonce
Ugeavisen Ribe

Kommunalvalget nærmer sig: Her kan du komme til valgmøder i lokalområdet

Annonce
Forsiden netop nu
Ugeavisen Ribe

Annemette er klar til et comeback i byrådet i Esbjerg Kommune

Ugeavisen Ribe

Kæmpedonation til Ribe Aktivitets- og Historiepark: Halvanden million kroner fra A.P. Møller

Ugeavisen Ribe

Ribe og Esbjerg Kommune: Byrådets erfarne socialdemokrat er klar til syvende periode

Ugeavisen Ribe

Det har vi lært efter corona: Rikke har fået grønne fingre

Ugeavisen Ribe

Ribes tidligere borgmester fylder 80 år: Elsted blev borgmester og kom tæt Schlüter

Ugeavisen Ribe

Grafiker og designer støtter Ribe Historie & Aktivitetspark

Ugeavisen Ribe

KLUMME: Når man glemmer at glæde sig

Ugeavisen Ribe

Farlig passage af hovedvej får længe ønsket lyskryds til 8 mio. kroner

Ugeavisen Ribe

Lene er mere end Ribes kulturnat: Går 10.000 skridt dagligt og spiller renæssancemusik

Ugeavisen Ribe

Stand-up topnavne i Ribehallen

Ugeavisen Ribe

Ny radikal kandidat i Ribe: Bedre dagtilbud er mit overskyggende fokusområde

Ugeavisen Ribe

Søs Egelind besøgte Ribe i ny programrække

Ugeavisen Ribe

STOR GUIDE TIL RIBES KULTURNAT:  Skattejagt, streetfoodmarked, trækfærge, kunstworkshop og meget andet

Ugeavisen Ribe

Støtte til Ribe Aktivitets- og Historiepark: Elektrikere bidrager til legepladsprojekt

Ugeavisen Ribe

Podcast, dans og skrevne ord: Elever digtede videre på kendt forfatters novelle

Ugeavisen Ribe

Det har vi lært efter corona: Familien Skondin sætter pris på nærværet

Ugeavisen Ribe

Tæt på realisering af legepark i Ribe: Der er nu indsamlet 10 millioner kroner

Ugeavisen Bramming

Troværdighed er Olfert Krogs adelsmærke

Ugeavisen Ribe

Ingen opbakning til turistbureau: Ribe Handels formand skyder med skarpt mod kommunen

Ugeavisen Ribe

Line giver kunderne hos Ønskebørn i Ribe en stor aften

Ugeavisen Ribe

Byrådspolitikere efter forglemmelse: Esbjerg Kommunes forvaltning bør lære af deres fejl

Annonce